Microsoft 365 Online Arşiv Posta Kutusunu Powershell Komutları ile Silmek
2

BT yönetiminde çalışmalarını sürdüren Microsoft 365 kullanıclarının çok faydalı bulacağını düşündüğüm ve konusu hiç beklemeden direkt aksiyon almak isteyenlere göre bir makale paylaşacağım. Bildiğiniz üzere Microsoft kurumsal mail ürünlerinde 50 gb depolama alanı bulunuyor ve ayrıca bu 50 gb maili arşivlemek üzere online archive adı altında ikinci bir 50 gb veya üzeri depolama alanı yanında ücretsiz sunuluyor. Belli periyotlarla ve kullanımlarınıza bağlı bu alanlar doluyor. Mail trafiği çok yoğun olan şirketlerde veya mailiniz siz farkında olmadan dolduğunda PST export edemediğiniz durumlarda anlık olarak , sadece bir kaç saniye içinde Powershell komutları ile online arşivdeki tüm mailleri silmeniz mümkün.  Online arşivdeki mailleri silmenin bir kaç farklı yöntemi bulunuyor fakat, en hızlı ve pratik yöntemi bu makalede paylaşıyorum. Buradaki 50 gb veya üzerinde daha büyük alanlarında tümünü tekrar kazanmak için büyük bir avantaj sağlıyor. Aşağıda görüleceği gibi benim gerçek senaryoda 110 gb büyük bir alanı anlık olarak nasıl sildiğime gelin birlikte bakalım. Bu işlemi yaparken

Connect-ExchangeOnline adımında yönetici mail hesabı ihtiyacımız olacağını unutmayalım.

Resim – 1

Powershell’ i yönetici olarak aç diyoruz ve aşağıda paylaştığım komutları sırasıyla işleyerek tamamlıyoruz. Yuvarlak içinde işaretlediğim alanda görüldüğü gibi 110 gb lık alanımız tamamen silinmiş boş bir şekilde bize tekrar kazandırılmış oldu. Alanın 49,5 gb gözükmesinin nedeni Microsoft kaynaklı basit bir bug hatasından olmasıdır.Bu kadar büyük bir kurum ve bize sunulan büyük nimetin verdiği kolaylıkların yanında böyle küçük hata tabiki kabul edilebilir :)

Resim – 2

Set-ExecutionPolicy RemoteSigned

Install-Module ExchangeOnlineManagement

Connect-ExchangeOnline

Disable-Mailbox kullaniciadi@test.com -Archive

Set-Mailbox kullaniciadi@test.com -RemoveDisabledArchive

Enable-Mailbox kullaniciadi@test.com -Archive

Resim – 3

Son adımda artık görüldüğü gibi yedeği önceden dışarı alınan kullanıcı mutlu biz mutlu ve maillerimiz ne yoğunlukta olursa olsun hızlı bir şekilde hiç bir kullanıcımız mağdur olmadan tüm mailler için artık bulut mail yedeklememiz hazır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:powershell, Windows 11 Remote Server Administration Tools, Windows 11 Remote Server Administration Tools Install, Windows 11 Remote Server Administration Tools Kurulumu, Windows 11 RSAT, Windows 11 RSAT Install, Windows 11 RSAT Kurulumu,Microsoft 365 Online Arşiv Posta Kutusunu silmek

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 2
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 1
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 1 sene önce

  Serkan bey,

  Online Arşiv posta kutusunu silmeden önce, bu arşiv posta kutusunda saklanan mailleri yedeklemek amacıyla dışarıya, mesela bir harici diske, yedekleme imkanımız var mıdır?
  Bunu nasıl yapabiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir