1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 Archiving Server Rolünün Kurulumu ve Konfigürasyonu

Lync Server 2010 Archiving Server Rolünün Kurulumu ve Konfigürasyonu


’un sunduğu bileşenlerden biri olan Archiving Server rolü ; instant message içeriğinin , konferans görüşmelerin (şirket kurallarına yada yükümlülüklerine uyma adına) arşivlenmesini sağlar. Archiving Server = Company Compliance diye düşünebiliriz.

Archiving Server bileşenlerinin bilgisini içeren topoloji değişimini hazırlamak ve yayınlamak için topology builder kullanılmaktadır. Ardında topology builder ile hazırlayıp yayınladığımız kurulum bilgisine göre Lync Server Deployment sihirbazı gerekli paketleri kurmaktadır. Yapınızdan birden fazla Front End Pool yada Standard Edition sunucu varsa , tamamı üzerinde arşivlemeyi etkinleştirmelisiniz.

Kurulumda kullanacağınız kullanıcı hesabının yetkileri , daha önce kurulumunu ve konfigürasyonu yazdığım Monitoring rolüne benzemektedir. http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6493.aspx

  • Message Queuing Servisinin kurulumu

servermanagercmd.exe -install MSMQ MSMQ-Services MSMQ-Server MSMQ-Directory

  • Üzerinde Archive veritabanını barındıracak SQL Server 2008 yada daha yeni sürümünün kurulumu . (Express edition desteklenmemektedir.)

Eğer instant message içeriğinin yanında konferans içeriğinide tutmak isterseniz ( dokumanlar , sunumlar , paylaşılan dosyalar ) bu veriler bir dosya içinde barınır. Lync için daha önce açtığınız bir file share’ı kullanabileceğiniz gibi yeni bir paylaşımda açabilirsiniz.

Şimdi topology builder’ı açıp archive sunucunu ekleyelim.


Resim-1

Genelde olduğu gibi fqdn ile devam ediyoruz.


Resim-2

Arşiv veritabanının tutulacağı SQL Server’ı belirleyelim.


Resim-3

İçerik verilerinin tutulacağı paylaşımı belirliyoruz. Payşalımı topolojiyi publish etmeden önce mutlama oluşturmuş olmalısınız.


Resim-4

Yine klasik bir işlem : Pool ile ilişiklendirme.


Resim-5

Sonrasında finish ile topology’yi değiştirmiş oluyoruz. Artık Publish edebiliriz.


Resim-6

İşlem tamamlanmış oldu. Buradaki to-do listesine bakarsanız aşağıdaki ifadeyi görürsünüz.


Resim-7

Buda deployment wizard’ı çalıştıracağımız anlamına gelmektedir.

Ardından Lync Server Deployment sihizbazını açıp işlemimize devam edebiliriz.


Resim-8

Kurulumu yapalım. Sunucuda Lync Server 2010 ve Monitoring rolü olduğundan LCStore hazır görünmektedir.


Resim-9

Kurulum tamamlandı. SQL içinde veribanıda aşağıdaki gibi oluşmuştur.


Resim-10

Lync Server 2010 için arşiv konfigürasyonunu yapmak/değiştirmek isterseniz,

Lync Control Panel à Monotoring and Archiving à
Archiving Policy ‘den ve Archiving Configuration‘dan faydalanabilirsiniz.


Resim-11

İsterseniz sadece IM içeriğinide arşivleyebilirsiniz. Buradaki seçenekler şirket yükümlülüklerine göre değişiklik gösterecektir. 14 günlük periyodun sınırları 1 ile 2562 arasında olmalıdır.


Resim-12

Hangi iletişimin arşivleneceğini de belirleyebilrsiniz. İsterseniz User ve Site bazından policy belirleyebilrisiniz.


Resim-13

Ardından bu policy’yi kullanıcılarınıza atayabilirsiniz.


Resim-14

Ardından kullanıcının özelliklerinden ilgili policy’yi yapılandırabilirsiniz.


Resim-15

Konfigürasyonu shell aracılığıyla gözlemek istersek,


Resim-16

Arşivlenmiş verilere ulaşmak için export-csarchivingdata cmdlet’i kullanılmaktadır. Yönettiğim sunucumdan bir örnek alarak export işlemini aktarıyorum.


Resim-17

Export edilen verilere bakmak isterseniz, verileri export ettiğiniz dizine gidip, gözlemek istediğiniz log’u seçip uzantısını eml’den mht’ye çevirip açabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı Http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yine çok başarılı bir yazı. Hocam eline sağlık.