1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 Monitoring Server Rolünün Kurulumu

Lync Server 2010 Monitoring Server Rolünün Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

Lync Server 2010 bileşenlerinden Monitoring Server rolü , medya kalitesi ile ilgili , VoIP aramaları kullanım bilgileri ile ilgili , instant messaging , audio video görüşmeler , meeting’ler , uygulama paylaşımları, dosya transferleri , başarısız aramalar için arama hatalarıyla ve hata denetimiyle ilgili sayısal veriler toplamanızı sağlar.

Rolün kurulumu için ön gereksinimler aşağıdaki gibidir.

  • Lync Server 2010 kurulumu
  • Message Queuing ( rolü kuracağınız sunucu üzerinde )
  • MS Sql Server veritabanı ve Reporting servisi

Lync Server kurulumunu daha önce yazmıştım

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6407.aspx ,

dolayısıyla hali hazırda bir Lync yapım mevcut. Yapımdaki kurulum , Standart Edition kurulumudur.

Message Queuing bileşenini kuralım.


Resim-1

Servermanagercmd yerine, Feature ekleme sihirbazını ya da PS’i kullanabilirsiniz.

Sonrasında SQL Server kurulumu geliyor. Kurulum aşamaları genelde bir rutin içinde olduğundan ekran görüntüsü almadım. Benim kurduğum SQL sürümü, MS Sql Server 2008 R2 idi.

SQL Server kurulumundan sonra, reporting servis’e web’den erişim için kullanacağımız url’yi kontrol edelim. Bunun için reporting service configuration manager’ı açıyoruz.


Resim-2

Bağlandıktan sonra Web Service URL altındaki link’in çalıştığını gözleyiniz.


Resim-3

Sonrasında Lync Server topolojisine, Monitoring Server rolünü ekleyelim. Bunun için topology builder’ı kullanacağız. Bu işlemler için kullanılacak hesabın RTCUniversalServerAdmins ve Domain Admins gruplarına üyeliklerinin bulunması gerekir.


Resim-4

Topolojiye yeni rolümüzü eklemek için tıklayalım.


Resim-5

FQDN’i yazıp devam ediyoruz.


Resim-6

Rolün kullanacağı veritabanı için gerekli bilgileri yazıyoruz.


Resim-7

Ardından monitor rolünün hangi pool için ilişkilendirileceğini belirliyoruz.


Resim-8

Sırada hazırladığımız bilgilerin yayınlanması geldi. Publish ile devam ediyoruz. Bir next’lik bir iştir. Sırada ise rolün kurulumu geliyor.

Bu işlem için Lync Server Deployment sihirbazını kullanıyoruz.


Resim-9

Run ile devam…

Bu işlemde kurulum sihirbazı, topology builder’ı kullanarak tanımladığımız topolojiyi CMS‘ten okuyup XML konfigürasyonunu rolü kuracağımız sunucuya yazıyor. Ardından XML‘de tanımlanmış bileşenleri sunucuya kuruyor.


Resim-10

Şimdi servisleri çalıştıracağız ama öncesinde LcsCDR ve QoEMetrics veritabanlarının oluştuğunu doğrulayalım. Bu veritabanların işlevleri daha önce bir yazımda yazmıştım. Link’i aşağıdadır.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6364.aspx


Resim-11

Sorun görünmüyor. Yine kurulum sihirbazından servisleri başlatabilirsiniz. Şimdide, monitoring service raporlarını, SQL reporting service’i çalıştıran instance’a yükleyelim. Bunun içinde Lync Server Deployment sihirbazını kullanacağız.


Resim-12

Sihirbaz bizi yönlendirmektedir. Çalıştıralım.


Resim-13

Buradaki seçim Reporting Servisin tutulduğu SQL Server’dır.


Resim-14

Yetkili hesap…

Sonrasında Raporları görmesi için standart kullanıcılar grubu belirleyebilirsiniz. Ben nwtraders\gozlemciler isimli grubu kullanabilirim. Onu belirledim.


Resim-15

Reporting için gerekli raporların aktarımını tamamladık. Lync Server 2010 control panel’den monitoring ayarlarına bakalım.


Resim-16

Global Call Detail Recording’i inceleyelim.


Resim-17

Ayarlar şirket politikanıza göre değişecektir.


Resim-18

Yine üstte belirttiğim gibi değerler de şirket politikanıza göre değişecektir.

Ayarları Lync Management Shell’den yapmak isterseniz ,

CsCdrConfiguration (new , set, get, remove) ve CsQoEConfiguration(new , set, get, remove) cmdlet’leri kullanılmaktadır.


Resim-19

Raporlara göz atmak isterseniz, browser yardımıyla Reporting Servise bağlanabilirsiniz. Örneğin User Activity Repor link’ine tıklarsanız,


Resim-20

Kullanıcıların aktivitelerini gözleyebilirsiniz ve detaylarına bakabilirsiniz. Be Lync’ed. J

Bu konuyla ilgili sorularınızı Http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap