1. Ana Sayfa
 2. Open Source
 3. Linux Ubuntu ile Hard Diskinizdeki (Ntfs) Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır

Linux Ubuntu ile Hard Diskinizdeki (Ntfs) Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır


Ruijie Teknoloji Günü

NTFS dosya sistemi ile formatlanmış taşınabilir diskiniz ve içinde doğum günü resimleri, tatil ve küçük çocuğunuzun resimleri var herşey güzel ve bir gün oldu yanlışlıkla delete tuşuna bastınız…

Şimdi bu dosyalar silindi mi maalesef ki silindi. Peki, nasıl geri alırız?

İşte bu noktada Live bir CD () ile dosyalarınızı kurtarabilirsiniz

Yapmanız gerekenleri bu makalede açıklamaya çalışacağım;

Öncelikle edindiğimiz Ubuntu CD ile sistemi boot ederek Live ubuntuyu açıyoruz ve Terminal kısa yolu ile terminali geçiyoruz.


Resim-1

Disk adlarını görebilmek için fdisk –l komutunu kullanıyoruz ve çıkan bilgilerden sizin taşınabilir hard diskinizi seçiyoruz.


Resim-2

Şimdi kurtarma işlemlerine başlayabiliriz;

# ntfsundelete /dev/sda1

komutu ile diskimizde silinmiş içeriği listeliyoruz. Peki bunca dosyadan nasıl bizimkilerin anılarını bulabiliriz. Tabiki aratarak J

# ntfsundelete /dev/sda1 –u –m *.jpg

Komutu ile jpg uzantılı dosyaları listeleyebiliriz Örnek liste;

root@media-server:~# ntfsundelete /dev/sdb1 -u -m *.jpgInode Flags %age Date Size Filename

—————————————————————

39 FN.. 100% 2011-10-01 16592 126958.jpg

Undeleted ‘126958.jpg’ successfully.

40 FN.. 100% 2011-09-19 13482 1221584313_smoke-art-waves.jpg

Undeleted ‘1221584313_smoke-art-waves.jpg’ successfully.

41 FN.. 100% 2012-04-09 348024 02042012509-2.jpg

Dosyalarımız burada, peki şimdi onları geri alalım;

Dosyaların başında “39,40,41” diye idler var bu id leri kullanarak komutumuz;

# cd /tmp

# ntfsundelete /dev/sda1 –u –i 39

# chown root *

Dosyalarımız /tmp klasörünün içine gitmiş bulunmakta görmek için

# ls –l

Şimdi dosyalarımızı alabiliriz. WinSCP gibi bir programla bağlanıp yada taşınabilir diskimizi tekrar takarak dosyalarımızı kopyala yapıştır diyerek alabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Demiröz, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimi sonrasında kendi alanlarında uzman ekiplerle çalışarak tecrübe kazandı.Uzun yıllar Netservis bünyesinde proje planlama departmanında görev aldıktan sonra Şu anda Hem Netservis Bilgi sistemlerinde Proje Danışmanlığı, hemde Avea İletişim bünyesinde Senior Specialist olarak görev yapmakta. Uzmanlık alanları; System Center Ürün Ailesi,Windows Server Ailesi, Exchange Server ve Hyper-V, Vmware Sanallaştırma Aileleri, Linux Debian kökeni ve Geliştirmeleri (Ubuntu,Debian, Mint, Ebox,Zentyal,Endian,İredMail Server, Samba, Postfix,Asterix,Sendmail,Roundcube,vs…. ). Sahip olduğu sertifikalar: MCTIP:EA,MCTS,MCSE+S+M,MCP,CCNA,IBM ve CompTIA A+'dır. http://www.mustafademiroz.com Kişisel Web Sitesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 500gb lık taşınabilir haddiskim var. daha önceden internetten indirdiğim vidyoları sorunsuz izledim.bilgisayarı kapatıp yattım. ertsigün bilgisayarı açtığımda harddiski görmedi-tanımadı.içinde benim için çok önemli resim ve videolarım var çok üzülüyorum ne yapabilirim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. ilginize tşk ederim.kolay gelsin.

 2. Efe selam,

  kurtarma programlarını bilgisayarına kurup görmeyen disk içerisinden bilgilerini kurtarma sansin var. Ama %100 garantisi yok bu işlemin.

  %100 garanti istiyorsan verikurtarma.com gibi bir firmadan destek almalisin.

  Emre Aydın

 3. Hocam merhaba,

  Windows 7 pro işletim sistemini bilgisayarımdan kaldırım ubuntu 14.04 yükledim. Tabi bu arada windows 7 de D sürücüsünde bulunan dosyaları yedeklerden 80 Gb resimler klasaörünü almadığını geç fark ettim. Bu klasörü nasıl kurtarabilrim.
  mümkün müdür bir yolu var mıdır?