1. Ana Sayfa
  2. ISA Server

ISA Server 2006 Kurulumu Nasıl Yapılır?


0

Her network’te yer alması gerekir diye düşündüğüm ISA Server serisinin son versiyonu olan 2006’yı nasıl kuracağımıza değineceğiz.

ISA Server ile, user bazlı, saat bazlı, protokol bazlı, IP bazlı, bilgisayar bazlı, signature bazlı ve daha bir çok yöntem ile kısıtlamalar yapabilir, istediğiniz şekilde network’ünüzün güvenlik önlemlerini arttırabilirsiniz. Aslında lafın kısası ISA Server ile yapabilecekleriniz biraz da sizin hayal gücünüz ile sınırlı. Örneğin arka arkaya iki tane ISA Server kullanarak daha güvenli bir internal network oluşturabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki adımlar ile kuruluma başlayalım.

Kullanacağım platformda çift ethernet kartı bulunan Server 2003 Enterprise Edition R2 bulunuyor.

Internal ethernet için TCP/IP aşağıdaki gibi:

IP:                          10.0.5.50
Mask:                   255.0.0.0

External ethernet için TCP/IP aşağıdaki gibi:

IP:                          192.168.1.50
Mask:                   255.255.255.0
Gateway:            192.168.1.10
DNS:                     ISP DNS IP’si 

1. Trial ISA Server 2006 Standart Edition’i buraya klikleyerek indirebilirsiniz.

2. Setup.exe’yi çalıştırdığınızda karşınıza gelen ekranda Install ISA Server 2006’yı klikleyin.

ISA 2006
Şekil-1 

3. Next > I Accept > Next diyerek devam edelim ve firma bilgilerini girelim.


Şekil-2

4.Typical veya Custom’ı seçerek devam edelim. Custom seçmeniz halinde ISA Server’ın default kurulum lokasyonu olan Program Files’dan farklı bir lokasyona kurabilirsiniz.

5.Internal Network penceresinde daha öncesinde düzenlediğiniz internal ethernet kartınızı listeye ekleyebilirsiniz. Bu pencerede ethernet kartınızı eklemek dışında dilerseniz IP aralığıda tanımlayabilirsiniz.


Şekil-3 

6. Next > diyerek devam edelim. Firewall Client Connections penceresinde eğer Windows ME ve önceki sürümlerde Firewall Client kullanacaksanız iletişimin şifrelenmeden gerçekleşmesine kutucuğu işaretleyerek izin verebilirsiniz.

7. Next > diyerek devam edelim. Installation esnasında bazı servislerin restart olacağının uyarısını veren Services Warning penceresinde Next diyerek devam edelim.

8. Finish ile işlemi sonlandıralım.


Şekil-4 

ISA Server 2006 Standart Edition kurulumunu bu şekilde tamamlamış olduk. Tabiki unutmamanız gereken nokta kurulum sonrasında, tüm dışarı yönlü çıkışlarınız kapatılmış olacağı.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Microsoft ISA Server 2006: Standard Edition Installation Guide

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz