1. Ana Sayfa
  2. ISA Server
  3. ISA Server 2006 BETA 1 İncelemesi

ISA Server 2006 BETA 1 İncelemesi


Ruijie Teknoloji Günü

ISA Server 2000 in üzerinden uzunca bir zaman geçtikten sonra çıkan ISA Server 2004 versiyonu çok yakında yerini ya bırakacak. Bu yazımda BETA 1 versiyonuna ve yeni özelliklerine kısaca göz atacağız.

ISA Server 2006 versiyonu ISA Server 2004 SP2 nin Message Screener özelliği dışındaki tüm özelliklerini taşıyor. Bunun yanında SMTP Filter ISA Server 2006 içinde halen yer alıyor. ISA Server 2006 BETA 1 in Standard ve Enterprise versiyonlarını bu linkten ten indirebilirsiniz.

Şekil-1

Firewall Policy Task menüsünde Share Point seçeneği eklenmiş durumda.

Şekil-2

Publish edeceğimiz Exchange Server versiyonunu listeden seçebiliyoruz.

Şekil-3

Load Balancing yaptığımız farm larıda artık ISA Server 2006 üzerinden publish edebiliyoruz.

Şekil-4

Publishing Wizard, kurulan bağlantılarda sertifika ilişkilendirilmesini daha iyi yapabilecek şekilde dizayn edilmiş.

Şekil-5

Web Listener Definition Wizard penceresinde tek bir sertifikayı Web Listener için kullanabiliyoruz ya da sertifikayı istediğimiz IP ye atayabiliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bir IP ye birden fazla sertifika atayamamamız.

Şekil-6

Select Certificate penceresinde yüklü olan sertifikaları görebiliyoruz ve kullanmak istediğimizi seçebiliyoruz.

Şekil-7

ISA Server 2006 da ki en büyük değişimlerden bir tanesi ise built-in gelen Authentication yöntemleri.

Şekil-8

Authentication yöntemleri aşağıdaki gibi:

  • HTML Client Certificate Authentication
  • HTTP Authentication
  • HTML Form Based Authentication

ISA Server kimlik doğrulaması için aşağıdaki seçenekleri kullanabiliyor:

  • Active Directory
  • Active Directory via LDAP (sadece ISA Server 2006)
  • RADIUS (OTP)
  • RADIUS
  • RSA SecurID

Bu yeni versiyonda eğer ISA Server 2006 bir domain üyesi ise Kerberos constrained Delegation kullanabiliyoruz.

Şekil-9

ISA Server 2006 Single Sign On (SSO) ı destekliyor.

Şekil-10

Buraya kadar olan adımlarla bir Exchange publishing yapmış olduk. Şimdi yarattığımız bu rule un özeliklerini incelemeye başlayalım.

Application Settings penceresinde default form seçeneklerini değiştirebiliyoruz.

Şekil-11

Link Translation da değişen özelikler arasında. Ek gelen character set ler oldukça işlevsel olacağa benziyor.

Şekil-12

LDAP Server ve Global Catalog olarak istediğimiz server ları tanımlayabiliyoruz.

Şekil-13

Benim en çok beğendiğim özellik ise Flood Mitigation. Bu özellik sayesinde dışardan gelecek saldırılar için çok daha güçlendirilmiş bir yapıya kavuşmuş oluyoruz.

Şekil-14

ISA Server 2006 BETA 1, bir çok özellik bakımından çok daha işlevsel hale getirilip kullanılabilirlik oranı üst seviyelere ulaştırılmış durumda. Günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde gerçekleştirilen dizaynıyla firewall kullanmak isteyen bir çok kurumun vazgeçilmez yazılımı olacak gibi görünüyor.

Referanslar

http://www.microsoft.com/isaserver/2006/default.mspx

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap