1. Ana Sayfa
  2. ISA Server
  3. ISA Server 2004 DiffServ ile Bant Genişliği Kontrolü

ISA Server 2004 DiffServ ile Bant Genişliği Kontrolü


Ruijie Teknoloji Günü

2000’de kullanılabilen kontrolü özelliği sonraki sürümlerde kullanımdan kaldırıldı. Buna sebep olarak bazı networklerde altyapıya bağlı olarak bu özelliğin sağlıklı çalışmamasını gösterebiliriz. Sonrasında benzer bir özellik ISA Server 2004 SP2 ile beraber adıyla tekrar aramıza katıldı. Bu makalemde ISA Server üzerinde kullanarak bant kullanımının derecelendirilmesini inceleyeceğiz.

SP2 ile beraber gelen bu özellik sadece Http ve Https bağlantılarda geçerli oluyor. Web Proxy istemciler için kullanabiliriz de diyebilirim. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, bu özelliğin QoS etkinleştirilmiş router üzerinde desteklemesi gerektiği. ISA Server 2004 ile ilgili download’lara bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Diffserv’e, Layer 3’te network trafik önceliklendirmesini gerçekleştiren bir protocol’de diyebiliriz ve Diffserv bilgisi IP paketinin header’ında taşınır. Diffserv ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

(DiffServ)

http://www.cisco.com/en/US/products/ps6610/products_data_sheet09186a00800a3e30.html  

 

1. ISA Server konsolunda Configuration > General’a gidelim ve Specify Diffserv Preferences’ı klikleyelim.

 

Şekil-1

 

2. General sekmesinde Allow the setting of Diffserv bits according to URLs and domain names kutucuğunu işaretleyelim. Bu şekilde diffserv’i etkinleştirmiş oluyoruz. ISA Server 2006’da bu seçeneğin adı Enable network traffic prioritization according to DiffServ olarak değiştirilmiş durumda.

 

Şekil-2

 

3. Priorities  sekmesine geçelim ve Diffserv değerlerini oluşturmaya başlayalım.

4. İlk Priority name olarak First’ü kullanıp Diffserv bits olarak  110010’i kullanacağım. Burda verdiğim 110010 değerinin, üzerinden trafik akışı yapılan yada yapılacak router’la uyumlu olması gerektiğini tekrar hatırlayalım. First isimli Priority için, Size Limit olarak 1000 (bytes) vereceğim. Size limit değeri tanımlandığında, limit değere kadar olan istekler, içerisinde bulundukları priority’de değerlendirilirler. Limit değer aşıldığı takdirde gelen istekler bir alt seviye priority’de değerlendirilmeye başlanırlar.

 

Şekil-3

 

Ayrıca bu binary değerlerin ne şekilde verilmesi gerektiği ile ilgili olarak aşağıdaki makale referans alınabilir:

 

The Differentiated Services Model (DiffServ)

http://www.cisco.com/en/US/products/ps6610/products_data_sheet09186a00800a3e30.html

 

5. First, second, third isimli üç tane priority tanımını aynı şekilde gerçekleştirelim. Kullanabileceğiniz binary değerler için şekil-4’ü referans alabilirsiniz.

 

Şekil-4

 

6. Artık URL’lerimizi belirlemeye sıra geldi. Belirleyeceğimiz URL’lerde wildcard (*) kullanmak serbest. Aynı domain’e ait farklı linkler için farklı priority’ler belirleyebiliyoruz. Örneğin, www.mshowto.org/forum/*   için First tanımını yapabillirken www.mshowto.org/* için Second tanımını yapmakta mümkün olabiliyor.

 

Şekil-5

 

Şekil-6

 

7. Peki ama Https isteklerinin priority’leri için nasıl bir yol izlemeliyiz? İşte bu noktada Domains sekmesini kullanabiliyoruz. Sadece domain adını yazarak işlem yaptırabiliyoruz ve wildcard (*) kullanmakta mümkün değil.

 

Şekil-7

 

8. Son olarak bu yaptıklarımızın hangi network’te geçerli olacağını seçmemiz gerekiyor. Networks sekmesinde External’ı seçerek gelen uyarıyı kabul edelim ve işlemi sonlandıralım.

 

Şekil-8

 

Makalede kullanılan görüntüler ISA Server 2006 üzerinden alınmalarına rağmen ayarlar ISA Server 2004’te de birebir aynı diyebilirim. ISA Server’ın bu özelliğini kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, verilen binary diffserv değerlerinin kullandığınız router’lar üzerinde desteklenmesi olacaktır.

 

Referanslar

 

ISA Server 2004 Service Pack 2

http://www.microsoft.com/technet/isa/2004/plan/sp2.mspx

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap