0

Yöneticiler zaman zaman kullanıcıların hangi web sitelerini daha çok ziyaret ettiğini ve bunların ne kadar süre ile iş için harcadıkları konusunda ISA Server üzerinden alınan raporları IT yöneticilerinden isteyebilirler. Ve dönemsel olarak bu raporlar yöneticilere sunulur. Peki ISA Serverdan aldığımız raporu direkt olarak IIS üzerinden yayınlarsak yöneticilere bu raporu direkt olarak vermektense kendilerinden web sayfasını diledikleri zaman bu raporlara ulaşmasını sağlayabilir miyiz? Sorunun yanıtı tabiî ki “Evet”.  Bu makalede IIS üzerinde ISA Server raporlamasını nasıl gösterebileceğimizi açıklayacağım.

Öncelikle IIS üzerinde C root altında isareports adında bir klasör oluşturuyorum ve paylaşım izni veriyorum. Paylaşım izini için sadece bu işi yapan bir kullanıcı yaratabilirim ancak bu makalede sadece Administrator accountunu kullanarak işlem yapacağım. Sistem güvenliğinizi belirlemek adına belirttiğim gibi yeni bir kullanıcı oluşturup paylaşım ve security izinlerinde bu kullanıcın yetkilerini kullanmanız mümkün.

1. Diğer adım olarak ISA Server üzerinde bir report rule oluşturacağım. Bu işlem günlük olarak ISA’dan raporları alarak IIS sunucu üzerinde bulunan isareports klasörü içersine kopyalanacak.


Şekil-1

2. Resimde ISA Server üzerinde Monitoring’e tıkladıktan sonra “create and configure reports job” seçeneğine tıklıyorum.


Şekil-2

3. Gelen ekranda add diyerek kuralım için bir isim yazıyorum ve next ile devam ediyorum.


Şekil-3

4. Bu ekranda ISA server’ın benim için tüm bilgileri raporlamasını istiyorum ve next ile devam ediyorum.


Şekil-4

5. Bu ekranda ise raporun hangi zamanlarda hazırlaması gerektiğini belirtiyorum. Yeni kurallar oluşturup bu bölümde önce haftalık daha sonra ise aylık olarak da yeni zamanlayıcılar atayabilirsiniz. Bu işlem ile hem haftalık hem de aylık olarak ISA üzerinden getway kullanımı ile ilgili çok ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Şekil-5

6. Bu alanda öncelikle IIS sunucumun üzerinde paylaşıma açtığım isarreport klasörümün içerisine dosyaların açılmasını istiyorum ve hemen altında bu sunucu için administrator accountunu ve şifresini giriyorum.(yukarıda belirttiğim gibi bu kural için yeni bir kullanıcı oluşturup işlem yapabilirsiniz.


Şekil-6

7. Bir sonraki ekranda mail gönderimi ile ilgili bilgi bulunuyor. Ben ISA serverdan raporu mail ile göndermesini istemediğim için next ile ekranı geçiyorum ve Finish ile kuralımı sonlandırıyorum.

Şimdi IIS sunucuyu yapılandırmamız gerekiyor. Root altında isareports adında paylaşıma açtığımız bir klasör mevcut. Bu klasörü virtual directory oluşturarak yayınlayacağız.

8. IIS üzerinde default web site üzerine sağ tıklayarak New > virtual directory seçeneği ile wizard’ı başlatıyorum. Hoş geldiniz ekranını geçtikten sonra allias için isim yazıyorum


Şekil-7

9. Diğer ekranda ise raporların tutulacağı klasörü gösteriyorum.


Şekil-8

10. Next ile geçtikten sonra kullanıcıların bu klasöre sahip olması gereken izinleri belirtiyorum.


Şekil-9

11. Son olarak ise aşağıdaki gibi IIS’in rapor dosyasını göstermesi için report.htm ekliyorum ve en üst sıraya alıyorum.


Şekil-10

Bu bölüme ulaşmak için Virtual Site sağ click properties > documents sekmesinden yapılandırabilirsiniz.

12. Son olarak ise yaptığımız işlemin çalışabilirliğini test ediyorum.


Şekil-11

Dosyayı çağırdığımızda şekilde ki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır. Raporu ise aşağıdaki ekran gibi görüntüleyebilirsiniz.


Şekil-12

Görüldüğü gibi ilgili ekranlar sorunsuz olarak kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Bu şekilde IIS üzerinde belirleyebileceğiniz security izinleri ile hangi kullanıcıların bu alana erişmesi gerektiğini yine kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir