1. Anasayfa
 2. ISA Server

ISA Server ile Belirlenen Site’lerin Download Edilmesi – Content Download Job


0

ISA server’ın caching özelliklerinden daha öncesinde bahsetmiştim. Bu makalede ise ISA serverdan bizim için belirlediğimiz bir internet sayfasını bant genişliğimizi yormadan belirlediğimiz bir saatte download edip sonrasında bizim için cache de tutmasını sağlayacağız. ISA içerisinde bu işlemi Content Download Job üstlenmektedir.


Şekil-1

Bu bölümde Schedule a Content Downlad Job seçeneğini seçerek işleme başlayabiliriz.

1. Öncelikle bu Rule için bir kural atayarak işleme devam ediyoruz.


Şekil-2

2. Bir sonra ki adım ise bize ISA Server’ın her gün bu Web sayfasını bizim için cache’lemesini istiyorum.


Şekil-3

3. Bir sonraki adım ise ISA server’ın günün hangi saatinde bu web sitesini bizim için download edeceğini ve bunu günde kaç dk ara ile tekrarlayacağını seçiyoruz. Ben bu bölümde saat gece 2 de siteyi download etmesini ve bunu günde 1 defa yapmasını istiyorum.


Şekil-4

4. Next ile devam ettikten sonra aşağıdaki pencere bizi karşılayacak.


Şekil-5

5. Bu pencerede ise ben mshowto.org adresinde bulunan ISA server’a ait makalelerin download edilmesini istiyorum. Bu bölümde  ;

Do not follow link outside the specified URL domain name: Belirtmiş olduğumuz internet sayfası içersinde bulunan linklerin download edilmemesini sağlar ancak bu işlem açıkça pek işimizi görmeyecektir. Çünkü sayfa içinde diğer linklere giderken bu linkelere ihtiyacımız var.

Maximum depth of links per page: Bu bölümde ise sanal dizinlere ne kadar derinliğine kadar inebileceğimizi belirte biliriz.

Limit number of objects retrieved to a maximum of: bu seçenek ise belirlediğimiz adresten ne kadar nesne indireceğimizi belirtebiliriz.

Maximum number of concurrent TCP connections to create for this job: ise istediğimiz sitenin kaç ayrı port üzerinden download edebileceğimizi belirtebiliriz. Bu bölümde tabiî ki download hızını artıracaktır. 

TMG
Şekil-6

6. Sonraki pencerede ise yine cachlenen bilginin sunucu üzerinde ne kadar süre ile kalacağını belirtebiliriz.

Bu bölümde;

Cache all content: Tüm içeriğin download edilmesi.

If source and request headers indicate to cache, or if content is dynamic, then the content will be cached: Eğer Header bilgisi cachelenmesini işaret ediyorsa cache de tutar veya dinamik içerikli bir obje ise yine cache’ine alır.

If source and request headers indicate to cache, then the content will be cached: Bu durum ise sadece header bilgisin cache’e alınmaya işaret ediyorsa ISA bu objeyi cache de tutacaktır.

Bu seçenekler içersinde ben tüm nesnelerin ISA üzerinde cache içersinde tutulmasını istiyorum. Bunun için Cache all content seçeneğini seçerek alt başlıkta bu nesnelerin TTL zaman bilgilerinin hangilerini kullanmasını istiyorsam bu seçenek ile devam ediyorum. Bu bölümde seçilmesi gereken ise daha önceden cache rule içersinde yapılandırdığım Expire content according to the cache rule işaretleyerek işlemi sonlandırıyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Configuring content download jobs

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir