1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Server 2003 Üzerinde Access-Based Enumeration ile Paylaşımlarınızdaki Güvenliği Arttıtın

Server 2003 Üzerinde Access-Based Enumeration ile Paylaşımlarınızdaki Güvenliği Arttıtın


NT4.0 sistemlerden bu zamana network üzerinde paylaştırılmış her klasör, izni olan ya da olmayan herkes tarafından görüntülenebiliyordu. Peki ama bunu engellemenin bir yöntemi var mı? 2003 ve sistemlerde () kullanarak paylaşılan klasörleri sadece izni olanların görüntülemesini sağlayabiliyoruz. Bu makalemde bu işlemin nasıl yapıldığına değineceğiz.

Çalıştığım birçok networkte, herhangi bir bilgisayar üzerinden paylaştırılmış bir klasörün, izni olan-olmayan tüm kullanıcılar tarafından görüntülenmesinin zaman zaman karışıklıklara zaman zamanda istenmeyen birçok sıkıntıya yol açtığını gördüm. Şimdi ABE ile işlemlerimize başlayalım.

Setup dosyasını buraya klikleyerek indirdikten sonra Access-Based Enumeration kurulumuna geçebiliriz. x86, AMD64 veya IA64 paketlerinden sisteminize uygun olan paketi seçmeniz dikkat etmeniz gereken bir nokta.

1. Setup.exe’yi çalıştıralım ve Next ile devam edelim.

Şekil-1

2. I will enable Access-based Enumeration on individual shared folders’ı seçelim ve Next ile kurulumu tamamlayalım. Diğer seçeneğin seçilmesi durumunda paylaşımdaki tüm dosyalarınızda ABE etkinleşecektir.

Şekil-2

Bu senaryomuzda kullanacağımız yapıda, File Server (R2 isimli) üzerinde Access-Based Enumeration isimli bir paylaşımın içerisinde Emre Aydin ve Onder Erunsal isimli iki tane klasör bulunmaktadır. Bu üç klasörün izinleri ve hakları aşağıda verilen şekillerdeki gibidir.

Şekil-3

Şekil-4

Şekil-5

Şekil-6

Bu izinlere ve haklara sahip olan Emre Aydin ve Onder Erunsal kullanıcıları network üzerinden kendi klasörlerine sorunsuz şekilde erişebilirler. Fakat Emre Aydin isimli kullanıcı networkten diğer kullanıcının klasörüne erişmek istediğinde şekil-7’deki Access is denied hatasını alacaktır.

Şekil-7

3. Access-Based Enumeration isimli klasörün özeliklerini açalım.

4. Access-based Enumeration tabına geçelim.

5. Enable access-based enumeration on this shared folder kutucuğunu işaretleyelim.

Şekil-8

Bu değişiklikten sonra Emre Aydin kullanıcısıyla network üzerinden Access-Based Enumeration isimli klasöre eriştiğimizde görüntü şekil-9 deki gibi olacaktır. Artık kullanıcı sadece kendi izninin olduğu klasörleri görebilir haldedir.

Şekil-9

ABE tüm File Server’lar üzerinde kullanılabilecek, basit kurulumu ve neredeyse konfigürasyon istemeyen yapısıyla Server 2003 SP1 ve R2 sistemlerinde güvenliği bir seviye daha artıracak gibi görünüyor. ABE ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinecek olursak:

  • Windows 2003 SP1 veya R2 kullanılması gerekir.
  • Administrators grubuna dahil olan hesaplar ABE uygulanmış olsa bile tüm paylaştırılmış dosya ve klasörleri görebilirler.
  • ABE Terminal Server yapısı içinde kullanılmaz.
  • Yeni yaratılan paylaşımlarda ABE otomatik olarak etkin olmaz. Manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir.
  • ABE, File Server’lardaki işlemci performansını biraz düşürebilir.
  • Windows Vista ve Longhorn Server’da, ABE otomatik olarak yüklü geleceği için bu makalede anlatılan manuel işlemlere gerek kalmayacak.

Referanslar

Windows Server 2003 Access-based Enumeration

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/techinfo/overview/abe.mspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap