IIS Redirect HTTP to HTTPS
2

Yeni bir site oluşturduğumuz da varsayılan olarak http 80 portun dan yayın yapar . Kullanıcılarımızın veya müşterilerimizin güvenli bir şekilde erişim sağlamaları için site ‘ lerimiz üzerinde sertifika yükleme işlemlerini gerçekleştiririz . Bu yükleme sonrasında sitemiz hem http 80 hemde https 443 portun dan yayın yapmaya başlar . Kullanıcılarımızın daha kolay hemde güvenli bir şekilde oluşturduğumuz sitelere erişimlerini sağlamak için http isteklerini https yönlendirmek aşağıdaki adımları uygulayabiliriz .

Aşağıdaki linkten IIS URL Rewrite ekletisini indiriyoruz.

Eklentiyi indirdikten sonra IIS sunucumuz üzerinde kurulumuna başlıyoruz. Eğer bir Shared Config yapımız mevcut ise öncelikle Shared Config yapısını devre dışı bırakmamız ve her bir IIS sunucusu için ayrı ayrı kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz.

Programın kurulumu oldukça basit  .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-1

Install ile ilerliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-2

Lisans sözleşmesini kabul edip ilerliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-4

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-5

Daha sonra IIS Manager üzerine eklentinin yüklendiğini görmekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-6

Daha sonra oluşturacağımız kural için sitemizin üzerine gelerek URL Rewrite bölümüne girerek Add Rule(s) kısmından  yeni bir kural oluşturuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-7

Pattern kısmın (.*) kodunu giriyoruz. Conditions kısmına input metoda {HTTPS} , Pattern kısmın ^OFF$ yazıyoruz. Action Type ‘ ımızı Redirect olarak seçiyoruz ve https://{HTTP_HOST}/{R:1} kodunu giriyoruz. Redirect kısmını See Other (303) olarak seçiyoruz.

URL bölümleri ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz .

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/extensions/url-rewrite-module/url-rewrite-module-configuration-reference#Accessing_URL_Parts_from_a_Rewrite_Rule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-8

Kuralımızı oluşturduktan sonra site ‘ miz üzerinde kuralımızın detaylarını görebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-9

Kuralımız yazıldıktan sonra site ‘ mizin web config dosyasını control ettiğimizde aşağıdaki kodların web.config dosyamıza eklendiğini görebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-10

Daha sonra http olarak sayfamızın çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-11

Sayfamızın otomatik olarak https ‘ e yönlendirildiğini görebilmekteyiz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-12

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: IIS Redirect,iis redirect http to https,web config https to http,iis url rewrite examples,windows iis rewrite rule,iis url rewrite kullanımı

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 9
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architec olarak görev yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Merhaba,
  Sormak istediğim sorunun özeti şu intranet ortamından yazdığım siteyi, DMZ sunucusuna eriştirip bunun üzerinden internete çıkmak. Bu sayede kapalı networkten erişmek istediğim adrese izin verilen port üzerinden erişebilirim.

  İntranet ortamındaki IIS üzerinde bulunan sites altındaki servisin izin verilen port üzerinden DMZ katmanında belirlenen siteye gitmesini istiyorum. IIS de reverse proxy mi kullanmak gerekiyor ? Nasıl yapabilirim?
  teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir