İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Windows Admin Center 1910.2 Ön İzleme Sürümü Tanıtıldı

Windows Admin Center 1910.2 Ön İzleme Sürümü Tanıtıldı

wac
VidyoConnect

Uzun zamandır devam ettirdiğim Windows Admin Center yazılarında bugun ön izleme sürümü olarak tanıtılan Windows Admin Center 1910.2 versiyonunda yeni olarak hangi özellikler eklendi bunları sizlere aktaracağım.

Windows Admin Center ürünü ile alakalı çoğu yazıya portal üzerinden erişebilirsiniz.

31 Mart 2020 tarihinde Windows Admin Center 1910.2 sürümü ön izleme olarak tanıtıldı.WAC tarafında bir çok yeni özellik ve hataların düzeltildiği dikkat çekerken eklenen yeni özelliklerin ve düzeltilen hataların bir çoğunda kullanıcı geri bildirimleri ve yüksek düzeyde talep edilen özellikler göz önüne alınarak gerekli geliştirmelerin gerçekleştirildiğinin özellikle altını çizmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Windows Admin Center Tarafında Yapılan Geliştirmeler

Kes, kopyala, yapıştır özelliği : Windows Admin Center üzerinden 1910 sürümünde yapamadığımız kes, kopyala, yapıştır özelliği 1910.2 sürümü ile tanıtıldı.

Servis Restart : WAC üzerinde ekli olan sunucularda servis restart etme özelliği 1910.2 sürümü ile tanıtıldı.

Cluster Quick Update – Cluster dashboard ekranında bekleyen update bilgilerini görebileceğimiz bir ekran eklendi.

Dosya Yükleme : 1910 sürümünde dosya yüklemeleri sırasında hata veren dosyalar yeniden başlatılmazken 1910.2 sürümü ile bu sorun düzeltildi.Artık hata veren yüklemeler tekrar başlatılabilecek.

Sanal Makina Filtreleme : Sanal makina filtreleme sırasında bir süre sonra sanal makinaların kaybolması sorunu giderildi.

Azure Update Management : Azure Update Management ekranına bağlanılmak istendiğinde login sorunu giderildi.

Active Directory Kullanıcı Oluşturma : Kullanıcı oluşturma tarafında yaşanan karmaşık şifre sorunu düzeltildi.

İş Ortakları Tarafında Yapılan Geliştirmeler

Window Admin Center ekosisteminde lokal geliştirmeler dışında yeni işi ortağı eklentileri ve mevcut iş ortaklarının eklentilerinide geliştirmeye devam ediyor.

Azure Güvenlik Merkezi

Önizleme olarak devam eden sürüm kullanıma sunuldu.Bu uzantı, WAC tarafından yönetilen sunuculara hibrit bulut tarafından sunulan güvenlik özelliklerini tek tıkla yapılandırma yeteneği getirir.Bu özellikle şirket içi yapılarınızın Hibrit yapı olarak Azure ile entegrasyonunu gerçekleştirdiğiniz önemli eklentilerden birisidir.

HPE WAC Eklentisi

Bu eklenti Azure Stack HCI yapısını tek bir noktada birleştirerek yönetim kolaylığı sağlar.Bu eklenti sayesinde HPE sunucularınızın yönetimi, izlenmesi sağlanırken bu işlev için doğrudan HPE ILO teknolojisi kullanılırken aynı zamanda sunucularınızın bileşenlerinir(bellek, işlemci vb), bios ayarlarının özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Bunlalr dışında ise desteklenen bir donanım ise direk olarak hyperconverged olarak yapılandırmış olduğunuz HPE sunucularınızı ekleyebilir ve bütün cluster yönetiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

QCT Management Suite Eklentisi

QCT Management Suite, kullanıcıların Windows Server hyperconverged altyapısını ve QCT sistem yapılandırma bilgilerini tek bir kontrol panelinden yönetmelerine ve izleme için tasarlanmıştır.Daha önce sürüm 1.0 olarak kullanılan eklenti sürüm 2.0 ile güncellendi.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows Admin Center,WAC, Azure Stack HCI, HPE, QCT Management Suite

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap