1. Anasayfa
 2. Server 2008

Hyper-v Performansınızı Performance Monitor ile İzleyin!


0

Hyper-V kurulum, yönetim ve yapılandırması ile ilgili her şeyi yaptınız, peki hyper-v server’ınızın performansını görmek için ne yapıyorsunuz ? Windows Server 2008’in geliştirilmiş monitoring konsolu sayesinde hiç bir problem yaşamadan Hyper-V server’ınız üzerinde hypervisor’de dahil olmak üzere Yüzlerce dolar harcamadan bir çok özelliği izleyebilirsiniz. Hyper-V performansınızı izlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Administrative Tools’tan Reliability and Performance Monitor konsolunu açın ve performance monitör’ü açarak boş bir alana sağ tıklayın ve Add Counters seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2. Processor panelini genişletip, %Processor Time seçeneğini işaretleyip, Add tuşuna basın.

NOT: Bu sayaç, işlemcinin boşta olmayan bir iş parçacığını sürdürmek için harcadığı sürenin yüzdesi alınarak hesaplanan bir zaman dilimidir. Bu sayaç ayrıca işlemcinin etkinlik durumunu gösteren ilk gösteren etkinliktir.


Resim-2

3. Available Counters list bölümünden Hyper-V Hypervisor saçacını genişletin ve Logical Processors, Partitions, Virtual Processors sayaçlarını ekleyin.

NOT: Logical Processors, sistemde sunulan sanal logical işlemci sayısını, Partitions, Sistemdeki sanal makinalarda çalışan partition sayısını, Virtual Processors ise, sistemde çalışan sanal işlemci sayısını gösterir.


Resim-3

4. Available Counters list bölümünden Hyper-V Hypervisor Logical Processor saçacını genişletin ve % Guest Run Time, % Hypervisor Run Time, % Total Run Time sayaçlarını ekleyin.

NOT: % Guest Run Time, Guest işletim sistemlerinde, işlemcinin harcadığı zamanın yüzde olarak gösterimini,
% Hypervisor Run Time, Hypervisor kodu tarafından harcanan işlemci zamanın yüzdesel değerini,
% Total Run Time ise,  her ikisi tarafından harcanan işlemci zamanın yüzdesel değerini gösterir.


Resim-4

5. Close tuşuna basarak konsolu kapatın ve performance monitör’e geri dönün.


Resim-5

6. Daha önceden hazırladığım bir adet önemli , bir adet önemsiz bir uygulama çalıştığını varsaydığım ve VM yapılandırmasını,   aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi yapınız ve  VM’leri  çalıştırıp performansı izleyebiliriz.

NOT: CTRL +G tuşuna basarak grafik gösterimlerini değiştirebilirsiniz.

Virtual Machine Settings (Hyper-V Manager konsolundan)SEA-WRK-001SEA-SQL-01
Virtual machine reserve (percentage)020
Virtual machine limit (percentage)2080
Relative weight2575
(Management ) Automatic Start ActionNothingAlways start this virtual machine automatically

Tablo-1


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir