1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Hyper-V Sunucularınızı Uzaktan Yönetin!

Hyper-V Sunucularınızı Uzaktan Yönetin!

Sanal makinalarınızı yönetmek ve onlara erişim için  sürekli olarak RDP bağlantısı ile W2K8 sunucunuza bağlanıp Server Manager aracılığı ile manager aracına gitmemiz gereklidir. Ancak Windows Vista yüklü pc’nizden erişmek çok daha kolay ve güvenilir olduğunu unutmamak lazım. Aşağıdaki adımları kullanarak manager’ı erişmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle Hyper-V kurulu server’ımızda Windows Firewall’da erişim için gerekli portlara izin vermemiz gereklidir.

1) Administrative Tools’tan aracına tıklayın.


Resim-1

2) Inbound Rules bölümüne tıklayın. Aşağıda görmüş olduğunuz 9 adet erişim için izin vererecek olan kuralı aktif hale getirin.

a) Hyper-V – (Async-In),

b) Hyper-V – WMI (DCOM-In),

c) Hyper-V – WMI (TCP-In)

d) Hyper-V (RPC).

e) Hyper-V (RPC-EPMAP)

f) Hyper-V (SPL-TCP-In)

g) Hyper-V Clients – WMI (Async-In).

h) Hyper-V Management Clients – WMI (DCOM-In)

i) Hyper-V Management Clients – WMI (TCP-In).


Resim-2

3) Bu kurallara izin vermek için kuralların her birine çift tıklayın  (Resim-3) ve Enabled kutucuğunu işaretleyin. Aktif hale getirdiğiniz bu kuralların hepsini Allow only secure connections kutucuğunu işaretledikten sonar Require encryption seçeneği ile şifreleyebilirsiniz.


Resim-3

4) Tüm inbound kuralları, aktif hale geldikten sonra resimdeki gibi görünecektir.


Resim-4

5) Inbound kurallarını aktif hale getirip izin verdikten sonra sırada outbound kurallarını aktif hale getirmeliyiz. Bunun için de sadece iki adet outbound kuralını aktif hale getirmeliyiz. Bunlar;

a) Hyper-V – WMI (TCP-Out)

b) Hyper-V Management Clients – WMI (TCP-Out)‘dır. (Resim-5)


Resim-5

6) Artık Hyper-V Manager’I Windows Vista yüklü pc’mize kurabiliriz. Bunun için, Hyper-V Manager’ın Vista için hazırlanmış konsolunu yüklememiz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki bu konsolun kurulabilmesi için, Windows Vista SP1’in yüklü olması gerektiğidir. Ilgili yazılımı Windows Vista 32-bit için buradan, Windows Vista 64-bit Edition için buradan indirebilirsiniz. (Resim-6)


Resim-6

7) Konsol kurulumu setup dosyasına çift tıklayın. User Account Control diyalog kutusunu Continue tuşuna basarak geçin. Windows Update Standalone Installer diyalog kutusunda OK tuşuna basarak KB952627 kodlu update’i yükleyin.


Resim-7

8) Kurulum tamamlandıktan sonra Control Panel’den System and Maintaince bölümüne tıklayın.


Resim-8

9) Administrative Tools’a tıklayın ve Hyper-V Manager konsolunu açın.


Resim-9

10) Connect to server seçeneğine tıklayın ve yönetmek istediğiniz Hyper-V sunucunuzun adını yazın ve Enter tuşuna basın.


Resim-10

11) Artık Hyper-V’nizi Vista SP1 yüklü pc’nizden yönetebilirsiniz.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl bir eğitim merkezinde Microsoft MCSE eğitmenliği yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra,Mayıs 2010 tarihinden itibaren Superonline Bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP-Virtualization MCT MCSE:2003 M-S MCSA:2003 M-S MCTS: Vista Configuration CCNA

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Merhabalar; Sormak istediğim bir şey var. Bu araç il sadece Windows Server 2008 with Hyper-V ürünleri mi yönetilebiliyor yoksa bunların yanında Hyper-V Server 2008 de yönetilebiliyor mu?

  2. Cevabı Ahmet Mutlu adına yazıyorum :

    Evet, Hyper-v Server 2008 de yönetilebiliyor.

    İyi günler,

  3. Merhaba hyperv server uzaktan yine hyperv manager ile baglanmak istiyorum.Fakat modemden nat yapacağım bunu kullanmam için hyperv uzak portu nedir?