1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Hyper-V İçin Hazır Sanal Makina Şablonu Oluşturma

Hyper-V İçin Hazır Sanal Makina Şablonu Oluşturma

071818_1055_HyperVinHa1.png

Bu yazımda sizlere hazır bir sanal makina şablonu oluşturarak üzerinde bunu nasıl kullanabileceğimizi göstermeye çalışacağım. Oluşturduğumuz sanal makina templati sayesinde çok zaman harcamadan hızlı şekilde sanal makina kurulumlarınızı gerçekleştirerek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sıfırdan bir makina kurarak işlemi göstermeyeceğim, daha önce template1 şeklinde oluşturduğum sanal makinayı kullanacağım. Bu işlemde Microsoft’un uygulamasını kullanacağım.

Sysprep Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilen, işlemleri için kullanılan, donanım özgürlüğü sağlayan bir kurulum aracıdır.

1- Teplate olarak alacağımız sunucunun bütün ayarlarını yaptıktan sonra C:\Windows\System32\Sysprep klasörüne gidiyoruz.

Sysprep uygulamasını çalıştırarak resimde göstermiş olduğum şekilde gerekli ayarları yapıp işlem tamamlandıktan sonra makinamızı kapatacak şekilde ayarlıyoruz ve onay vererek işlemi tamamlıyoruz.

Resim-1

2- Makinamız kapandı, makinamıza sağ tıklayarak export diyoruz.

Resim-2

3- Export dedikten sonra aşağıdaki şekilde bir ekran ile karşılaşacağız, browse diyerek template diskimizin nereye export edileceğini gösteriyoruz.

Resim-3

4- Makinamızı export ettik, export ettiğimiz klasöre giderek template01’i kopyalayıp 2.bir sanal sunucu olarak çalıştıracağım için ismini template02 yapıyorum.

Resim-4

5- Şimdi Hyper-V konsolumu açıyorum, New Virtual Machine diyerek Sanal Makina ismi Template02 olacak şekilde yeni bir sanal makina oluşturuyorum.

Resim-5

6- Makina isim,memory ve network ayarlarını gerçekleştirdikten sonra virtual disk kısmına gelerek diski daha sonra attach edeceğimi (bu tamamen size kalmış kurulum esnasında da diski direk olarak gösterebilirsiniz.) belirtiyorum.

Resim-6

7- Yukurıdaki işlemi tamamladıktan sonra makinamız template02 olarak Hyper-V hostuma eklendi.Sıra oluşturduğumuz template diskini eklemeye geldi. Hyper-V hostumuz üzerinden makinamızın setting kısmına geliyoruz.SCSI Controller’dan “Hard Drive” seçerek add diyoruz.

Resim-7

Daha sonra virtual hard disk kısmından 2.adımda oluşturduğumuz “template02.vhdx” diskimizin yolunu göstererek işlemi tamamlıyoruz.

Resim-8

Bütün işlem bu kadar makinamızı start edebiliriz, ön yapılandırmadan sonra direk olarak karşınıza password oluşturma ekranı gelecektir.Şifrenizi oluşturarak işletim sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT : Template01 şeklinde oluşturduğum şablon diskinde herhangi bir şekilde işlem gerçekleştirmiyorum.Kuracağım sanal makina için bu template diskini kopyalayarak işlem yapıyorum.Eğer oluşturduğunuz template dosyasını start edip kullanırsanız yeniden sysprep yaparak genel imaj haline getirmelisiniz.Burada unutulmaması gereken diğer önemli nokta ise aynı sunucuda sadece 3 kez sysprep çalıştırabileceğinizdir, benim tavsiyem 1 kez oluşturduğunuz template diskinin bir köşede durması ve kullanılmamasıdır.Gerekli durumlarda yeniden bir şablon oluşturarak eskisini silmeniz daha iyi olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: sysprep,imaj alma,Hyper-V,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap