İlginizi Çekebilir
Hyper-V 3.0 Kurulumu
 1. Ana Sayfa
 2. Sanallaştırma
 3. Vmware 5.5 vCenter Server Yenilikleri Nelerdir?

Vmware 5.5 vCenter Server Yenilikleri Nelerdir?


Bir önceki makalemizde vSphere Esxi Hypervisor ile gelen yeniliklerden bahsetmiştik, vShpere 5.5 ile gelen yenilikleri 5 ana başlık altında topladığımız için bu makalemizde ‘nden bahsedeceğiz.

 • Virtual Machine yenilikleri
 • vSphere Esxi Hypervisor yenilikleri
 • VMware vCenter Server yenilikleri
 • vSphere Storage yenilikleri
 • vSphere Network yenilikleri

vCenter Server ile Gelen Yenilikler:

vCenter Single Sign-On:

vCenter Single Sign-On 5.5 ile birlikte kimlik doğrulama (Authentication) hizmeti değişti. vSphere kimlik doğrulama servisi (Authentication Services) olan vCenter Single Sign-On 5.5 öncesi sürümlerde Şifre ve ID ihtiyacı varken, vCenter Single Sign-On 5.5 ile Microsoft SQL Server veritabanına kullanıcı kimliği ve şifre ihtiyacı olmadan bağlanılabileceğiz. Ancak bu işlemi yapabilmek için bir şart var. vCenter Single Sign-On Server olarak kullanılan Sanal Makine, Microsoft Active Directory etki alanına dahil edilmiş olmalı. vCenter Single Sign on çalışan Server, veritabanına Sanal Makine kimliği kullanarak iletişime geçebilir.


Resim-1

vCenter Server Appliance:

vCenter Server Appliance 5.1, 5 Host 50 Virtual Machine desteklerken, bu değerler vCenter Server Appliance 5.5 ile birlikte 500 host ve 5000 virtual machine yükseldi.

Gelen diğer özellikler ise;

 • Mac Osx desteğinin gelmesi,
 • Database Clustering desteği,
 • Drag and Drop desteği sayesinde Web Client’da bulunan tabloları istediğimiz gibi düzenleyebileceğiz.

vSphere Web Client:

vSphere 5.5 ile birlikte vShpere Client yerini yavaş yavaş Web Client’a bırakıyor gibi görünüyor. vSphere 5.5 Web Client’ı farklı platformlarda kullanabilirsiniz (Mac Osx desteği geldi). vSphere 5.1 yapısında Chrome ve Firefox ürünlerine tam destek yokken vShpere 5.5 ile Chrome ve Firefox desteği geldi.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap