1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Group Policy ile Client’lara Software Deployment Nasıl Yapılır?

Group Policy ile Client’lara Software Deployment Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Bir ortamında ’lara otomatik olarak yazılım dağıtmanın en kolay yollarından biride ’de ki işlemidir. Bu makalede skype’i clientlara dağıtıyor olacağım. Dağıtılacak programın paylaşımdaki bir klasörde olması gerekir minimum read hakkı verilmedir.


Resim-1

Bir klasör oluşturulur ve paylaşıma açılır. Dağıtılacak program klasörün içine kopyalanır.


Resim-2

Uygulanacak organization unit üzerinde plicy editlenebilceği veya yeni bir oluşturulabileceiği gibi Default doiman policy ile de doimande ki bütün makinelere deployment yapılabilir. Bu örnekte default domain policy üzerinden gidilmiştir.Group policy managment console’a gelinir deafault domian policy edit seçeneği seçilir computer configuration’ın altında software settings kısmındaki software installation sekmesinden new package ile programın paylaşımdaki yolu gösterilir.


Resim-3

Açılan pencerede programın paylaşımdaki yolu gösterilir unutulmaması gereken bir durumda yüklenecek programın uzantılı olmasıdır. Exe veya başka uzantılı programların deployment’ı gpo ile yapılmaz. Converter programlarını kullanılarak ’ya uzantılar çevrilebilir.


Resim-4

Assigned seçeneği ile computer’lara policy atanır.Computer’lara assign edilir user’lara publish veya assigned edilebilir.Advanced seçeneği ile policy’nizi daha da özelleştirebilirsiniz.


Resim-5

Client’ların policy’i almaları için restart olması gerekir. Kulanıcı bazlı bu policy hazırlansaydı kullanıcıların logoff logon olmaları yeterliydi. Client’lar artık bu policy’i alabilirler.

Bir başka group policy makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

 

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum Kocaeli Fizik bölümü mezunuyum .Fizik bölümu öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım .Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldim sistem ve network alaninda eğitimler ve danişmanliklar verdikten sonra Bilişim sektöründe finans kurumlarında calıştım ve calısmaktayim

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. hocam elinize ağzınıza sağlık bu aklımdan uçup gitmiş araştırken yine sizi buldum:)

  2. 8 sene önce

    Rica ederim Mustafa çalışmaya devam

  3. anlattıklarınızı harfiyen uyguladım ama başarılı olmadı dcserverde gpo içinde uygulama görünüyor client lerde hiçbir hareket olmadı

  4. 4 sene önce

    Merhabalar Kolay Gelsin. MSI paketlerine çevirme işlemi bütün exe ler için yapılabilir mi ? örneğin firefox setup için gerekli exe dosyası msi haline getirilip bütün client lara basılabilinir mi ? internette buna dair bir şey bulamadım kişi olarak konuştuğum kişiler için ise firefox un bir istisna olduğunu söylediler. Cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.