1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Gmail’den Office 365’e Mail Hizmeti Geçişi Nasıl Yapılır? – Bölüm 2

Gmail’den Office 365’e Mail Hizmeti Geçişi Nasıl Yapılır? – Bölüm 2

Birinci bölümde O365’e domainimizi eklemeyi anlatmıştım. Şimdi iste bu domain içerisinde kullanıcılarımızı oluşturma kısmına geleceğiz.

O365 Kontrol panelinden Users and groups kısmına geliyoruz. Burada + işaretine basarak tek tek kullanıcı oluşturabileceğimiz gibi onun yanında bulunan ikona tıkladığımızda bir CSV dosyası kullanarak toplu kullanıcı açılmasını da sağlayabiliriz. Toplu kullanıcı açma ikonuna tıklıyoruz.


Resim-1

Yükleyeceğimiz CSV dosyasını bizden istiyor. CSV dosyasının formatı aşağıdaki gibi olmalıdır. Bu ekrandan örnek CSV dosyası da indirebilirsiniz.


Resim-2

İndirdiğiniz örnek csv dosyasında dikkat etmeniz gereken kısımlar aşağıdadır. Buradaki alanlar gerekli (zorunlu) alanlardır.


Resim-3

CSV dosyasını ekledikten sonra c:\fakepath ibaresi göreceksiniz. Endişe etmeyiniz.

Resim-4

CSV Dosyasını yüklenmeden önce bir hata var mı yok mu diye kontrol edilir. Eğer hata yok ise yükleme işlemi yapabilirsiniz. Hata var ise excel dosyanızı kontrol ediniz.


Resim-5

Eklediğiniz kullanıcıların login durumları aktif ya da pasif olacağı ve ülke tercihini yaptıktan sonra devam ederek lisans sayfasına geliniz.


Resim-6

Lisans ataması kısmında ilgili kullanıcıların hangi servisleri kullanacağını belirtiyorsunuz. Test hesabı olduğu için tüm servisleri aktif olarak kullanabilirler.


Resim-7

Kullanıcılar oluştuktan sonra bilgilendirme maili gönderecek. İlgili adresi hesabınızındaki admine ait olan adrestir. Create butonuna basarak kullanıcılarınızı oluşturunuz.


Resim-8

Kullanıcılarınız oluştuktan sonra geçici şifleri göreceksiniz. Bu şifreler ile giriş yaptıktan sonra şifre değiştirme ekranı gelecektir. Not: Şifleri daha sonra değiştirebileceğiniz gibi bunları toplu olarak değiştirme imkânınız da vardır.


Resim-9

Kullanıcılarınız böylece açılmış durumda olacaktır.


Resim-10

Oluşturduğunuz kullanıcınız ile giriş yaptıktan sonra aşağı şifre değiştirme ekranı karşınıza gelecektir. Yeni şifrenizi belirledikten sonra ekranınıza erişebileceksiniz.


Resim-11

Office 365 karşılama ekranı.


Resim-12

Bir sonraki bölümde Gmail’den maillerin Office 365 ortamına taşınmasını anlatacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap