İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Container
  3. Fun With Docker – Moby Linux VM

Fun With Docker – Moby Linux VM

071718_0101_FunWithDock2.png

Madem hakkında yazıyoruz, o zaman sahne arkasında neler olduğuna da değinmemizde fayda var. Bu nedenle de zaman zaman ara yazılarla aksiyon içeren eğlenceli yazılar yerine teknik bilgiler paylaşarak canınızı sıkmaya çalışacağım.

Diyelim ki nedir bu Docker diyerek, ’u indirdiniz ve üzerinde keyifli denemeler yapmaya karar verdiniz. Ancak communitydeki Windows imajların sayısı sizin için yeterli değil. İşte bu yüzden Linux imajlarını kullanmak istiyorsunuz. Peki Linux platformuna ait imajlarını Windows üzerinde nasıl çalıştıracağız? Cevabımız 

Docker for Windows’u kurduğunuzda aşağıdaki gibi ikonun sürekli bir koşuşturma içerisinde bir şeyler peşinde olduğunu farkedeceksiniz. Buna sağ click yaptığınızda önemli bir detay olan Switch to Windows containers… ile karşılaşacaksınız. Docker for Windows’un Windows container imajları çalıştırabilmesi için Windows Container yapısında çalışıyor olması gerekmektedir. Biz konuyu dağıtmadan modunda devam edelim.


Resim-1

Docker for Windows kurulumu devam ederken, Manageri açtığınızda boş bir ekran göreceksiniz, evet doğru Docker for Windows kurulumu sırasında rolü otomatik olarak kuruluyor. Böylece hiç kullanmadım diyenler için ile tanışma fırsatı da sunuyor Microsoft ve Docker işbirliğiJ

Neden Hyper-V’nin otomatik olarak kurulduğunu, neden bu yazının yazıldığını ve Linux container imajlarının Windows üzerinde nasıl çalıştığını anlamak için geriye sadece Docker for Windows servisinin açılması kalıyor. Servis açıldığı anda Moby Linux VM ‘in Hyper-V manager üzerinde açıldığını göreceksiniz.


Resim-2

Linux Containerlar da aslında Hyper-V üzerinde koşan bu Linux VM host üzerinde koşuyor. Onlar nested bir şekilde koşturup duruyor olsun, biz de bu yazının tamamlanmasıyla birlikte “ üzerinde plugini kullanarak nasıl otomasyon yapabileceğimizi” paylaşacağım yazıma koşalım J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Moby Linux VM, Linux Container,Hyper-V, Docker,Docker for Windows, Jenkins,PowerShell,Windows 10, Container

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Üniversite ve öncesindeki öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra IBTech ‘te System Administrator olarak kariyerime adım attım. Sonrasında yine IBTech içerisinde System, Database ve Application yönetimini aynı anda yapabildiğim kartlı ödeme sistemleri ekibinde görev aldım. Burada gerçekleştirdiğimiz altyapı otomasyon projelerinin de etkisiyle Intertech’te DevOps pozisyonunda kariyerime devam etme fırsatını elde ettim. Microsoft onprem ürünlerinden SCCM, SCO, Windows Server, Active Directory, Exchange ve SQL Server gibi temel ürünlerde adminlik yapmamın yanı sıra, Failover Cluster, Powershell gibi konularda da iş hayatımda önemli çalışmalarım ve tecrübelerim oldu. DevOps ‘un hayatıma girmesiyle de işler çok hızlı değişmeye başladı. Hızlıca CI/CD süreçlerinde kullanılan Microsoft TFS kullanmaya başlayarak, Open Source ürünlerle tanışma fırsatını yakaladım. Piyasada kullanılan Open Source ürünlerden Jenkins, Ansible, Docker, Kubernetes, Elastic Search, Logstash, Kibana ile uğraşma fırsatım oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra hiç bitmeyen yazılım merakım sayesinde ASP .Net, .Net Core, C# programlama dilleriyle geliştirmelerim oldu. Orta seviyede Groovy, başlangıç seviyesinde de Python dillerinde program ya da script geliştirebiliyorum, ileri derecede Powershell bilgisine sahibim. Önümüzdeki yıllarda Powershell ile ilgili Türkçe kaynaklar yayımlamayı, python bilgimi arttırarak, DevOps ‘un özellikle IaC alanında programlama diline bağımlı kalmaksızın geliştirmeler yapabilmeyi hedefliyorum.

Yorum Yap