1. Ana Sayfa
  2. DevOps
  3. Azure Container Servis Yerini Azure Kubernetes Servise Bırakıyor

Azure Container Servis Yerini Azure Kubernetes Servise Bırakıyor

ACS-AKS
SAFİR

Herhalde Azure platformunu kullanıma sunulduğu ilk zamandan beri kullanan birisi olarak bu gözler ne değişiklikler gördü ne emekliye ayrılacak servisler yazdı desem yalan olmaz herhade 🙂 Bugün de sizlere emekliye ayrılacak bir servis haberi vereceğim. İngilizce kelime anlamı ile retire olan ve kullanımdan kaldırılacak bu servise geçmeden önce hem işim hem de özel ilgimden dolayı ayrıca Azure üzerinde yaptığım birçok danışmanlık, proje ve eğitimden dolayı bu olayları tek tek yaşadım. Kısaca hatırlatmak gerekirse sadece onlarca olan servis sayısının yüzlerce olduğunu, klasik yapıdan ASM’den yeni ARM geçildiğini, Windows Azure isminin Microsoft Azure olarak değiştiğini, portala Intune, OMS gibi diğer bulut servislerinin eklendiğini hatta Azure logosunun bile değiştini sıralayabilirim.

Offff bitti mi tabi ki bitmedi 🙂 yeni sanal makine oluşturma arayüzünün, diğer ismi değişen servisleri yazmıyorum bile. Neyse şimdi konumuza dönmek istiyorum, herhalde son birkaç yılın en popüler teknolojilerinden birisi olan Container’lar ve Containerization hem on-prem’de hem de birçok bulut sağlayıcıda ilgi gördü. Sonrasında container’ların orkestrayonu için Dcoker Swarm, Mesos, gibi araçlar kullanılmaya başlandı. Microsoft Azure’da da Container’lar için hizmet veren bir servis bulunmakta ve çok basit bir şekilde Azure Container Service yapılandırarak containerlar ayağa kaldırabilmekte.

Resim-1

Microsoft Azure 2017 yılında, Kubernet yönetimini, dağıtımını ve operasyonlarını basitleştirmek için (AKS) kullanıma sunmuştu. Kubernet’ler Azure Container Service (ACS) yeteneklerinin yerini aldığından bu servisin 31 Ocak 2020’de emekliye ayrılacağı duyuruldu. Bu şu anlamak geliyor Kubernetes orkestratörünü kullanıyorsanız,  31 Ocak 2020 tarihine kadar AKS’ye geçmeniz gerekiyor. Peki şimdi neler olacak ve bu değişiklik sizi nasıl etkileyecek şimdi kısaca bunlara bakalım.

31 Ocak 2020’den itibaren tüm ACS API’leri engellenecek. ayrıca artık portal, CLI veya kaynak yöneticisi şablonlarını kullanarak yeni cluster’lar oluşturumayacaksınız, güncelleyemeceksiniz veya varolan cluster’lar ölçeklendiremeyeceksiniz. Ancak, bu istemci araçlarını kullanarak mevcut kümeleri listeleyip silebileceksiniz. Son olarak, mevcut cluster’larınızın üzerinde çalışan uygulamalarınız var bunlar çalışmaya devam edebilecektir, ancak bu cluster’ların devam eden işlemlerini artık sizin sorumluluğunuzda olacak ve Azure’un destek kapsamında yer almayacaklardır, sonra vay ben duymadım, görmedim demeyin 🙂

Sizlere son olarak azure doc’ta belirtilen eylem planını da açıklayarak bu yazımı sonladırmak istiyorum.

Tavsiye edilen eylem planı:

ACS’den en geç 31 Ocak 2020’ye kadar aşağıdaki seçeneklerden birine geçmeniz gerekiyor;

  • ACS’i Kubernet’lerle birlikte kullanıyorsanız , Azure Kubernetes Service’ne veya aks-engine açık kaynaklı projesine geçin.
  • DoS ile ACS kullanıyorsanız , Azure solution template için Temel veya Standart / Gelişmiş Enterprise Edition’a taşıyın.
  • ACS’yi DC / OS ile kullanıyorsanız, Mesosphere DC / OS Enterprise veya Mesosphere DC / OS Açık Kaynak çözüm şablonuna taşıyın.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: , ,Azure Kubernetes Service, Azure Kubernetes Service nedir,, , Azure container service,kubernetes,, docker, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap