1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Microsoft Flow Üzerinde Hazırlanan Bir İş Akışında Lookup Alan Kullanmak

Microsoft Flow Üzerinde Hazırlanan Bir İş Akışında Lookup Alan Kullanmak

Dynamics CRM - Dynamics 365
Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft bilindiği üzere Dynamics 365 üzerinde eski workflowlar yerine background işlemleri için kullanılmasını tavsiye ediyor. Bunun bir çok sebebi var. Flow ile microsoftun neredeyse tüm ürünleri ile doğrudan entegre olabilmekten tutun da performansa kadar bir çok artısı olduğu su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.
Tabi bunlarla birlikte alışkanlıklarımızın da yavaş yavaş değişmesi gerektiğini fark ediyoruz.

Öncelikle, Flow hazırlarken dikkat etmemiz gereken ana konu hazırladığımız flow’u nereden oluşturduğumuz ve ortam olarak nereye bağlandığımız.

Çözüm içerisinden oluşturuyor ve Ortak veri hizmetine bağlanıyorsak eğer, CDS yani, mevcut ortam konnektörünü kullanmamız en doğru yol olacaktır. Tabii ki bazı doğru yollarda önümüze zorluklar da çıkabiliyor. Bu yazımızın konusu ise bu zorluklardan bir tanesi.

Flow hazırlarken CDS’ye bağlandığımızda, herhangi bir işlemde, Lookup alana veri bağlamak istediğimiz anda “Kaynak Bulunamadı” şeklinde bir hata ile karşılaşabiliriz.

Eğer böyle bir hata alıyorsanız aşağıdaki gibi bir kullanım gerçekleştiriyorsunuz demektir.

Resim-1

Peki nasıl yapmalıyız?

Gerek regarding alanlarda, gerek se lookup alanlarda, bir varlığı verirken varlığın adını da vermemiz gerekmekte.

Doğru kullanım şu şekilde olmalı.

Resim-2

İlgili flowunuzu bu şekilde güncellediğinizde sorunsuz olarak kaydın ilişkilendirildiğini göreceksiniz.

Mutlu, huzurlu, neşeli ve MSHOWTO’lu günler diliyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Microsoft Flow, ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

11 yılı aşkın bir süredir Yazılım sektörünün içerisindeyim. Yazılım ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 9 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yazılım sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım. Şu an Vakıf Emeklilik şirketinde DBAdmin - CRM Danışmanı olarak çalışmaktayım. MCP, MCPD, MCSE, MCITP ve MCT sertifikalarına sahibim. Halen aktif olarak bireysel yazılım eğitimleri vermeye devam etmekteyim.

Yorum Yap