1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. Factory Method Tasarım Deseni Nedir ?

Factory Method Tasarım Deseni Nedir ?

featured

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede en çok kullanılan tasarım desenlerinden Factory Method desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Factory Method Deseni Nedir ?

Factory Method deseni, yazılım ortamında birden çok aynı özelliği gösterebilecek sınıflar için gerekli nesne üretiminin kalıtım yolu ile kalıtım yapılan nesne tarafından yapılmasını sağlamaktır.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Core Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım. Projemizde bir telefon tedarikçisi olduğumuzu ve farklı markalarda telefonları bünyemizde barındırdığımızı düşünelim. Telefon bilgilerini almak istediğimiz bir senaryo oluşturalım.

Resim-5

Bir Interface oluşturarak telefon bilgilerini alan metot oluşturalım. İlgili telefonlarımızın sınıflarını bu Interface üzerinden kalıtım ile oluşturalım. Bir de telefon tiplerimizin olduğu Enum tiplerimizi oluşturmuş olalım.

Resim-6

Bir tane Factory Interface oluşturarak; telefon bilgilerini tiplere göre getiren metodumuzu burada çağıralım. Daha sonra da Factory için bir sınıf oluşturalım ve oluşturduğumuz Interface üzerinden kalıtım alalım. Telefon tiplerine göre burada sınıflarımızı türeterek gönderelim.

Resim-7

Kullanım aşamasında kalıtım aldığımız sınıfımızı türetelim ve burada sadece telefon tiplerimizi belirleyerek artık istediğimiz bilgileri alabilmekteyiz. Dikkat ederseniz burada telefonları oluşturan sınıfları türetme işlemini biz yapmıyoruz bu kalıtım alınan Interface yapıları üzerinden yapılmaktadır. Böylece başka bir zamanda yeni bir tip tanımlaması olduğunda rahatlıkla bunu da yapımıza ekleyip kullanabiliriz.

Böylece Factory Method yapısını öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .design pattern,factory,factory method tasarim deseni ,factory method nedir,yazılım,tasarım deseni,factory method deseni,.net,interface

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap