1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. C# ile FTP’ye Dosya Gönderme İşlemleri

C# ile FTP’ye Dosya Gönderme İşlemleri

C# ile FTP’ye Dosya Gönderme İşlemleri. Bu yazımda sizlerle C# ile FTP (File Transfer Protocol) kullanarak sitemize dosya gönderme işlemlerini gerçekleştireceğiz.

FTP Nedir ?

FTP, internete bağlı olan bilgisayarlar veya sunucular arasında dosya göndermelerini ve dosya almalarını sağlayan bir protokoldür. Bu protokolde sunucuya bağlanacağımı adres (IP),kullanıcı adı, şifre ve bağlantı yapacağımız port bilgileri kullanılmaktadır.

FTP Dosya Gönderme

Projemizi oluşturmak için Visual Studio geliştirici ortamını açalım.


Resim-1

File>New>Project yolunu izleyelim.


Resim-2

Visual C# sekmesini seçelim ve Windows Form Application proje şablonunu seçerek projemizi oluşturalım.


Resim-3

Projemizde açılan formumuza çift tıklayalım ve formumuzun proje çalıştırıldığında çalışacağı event(olay) oluşturalım . Bu olaya Form Load adı verilir. Yani proje çalıştırıldığında ilk olarak yapılacak işlemler buraya yazılmaktadır.


Resim-4

System.IO kütüphanesi C# ortamında dosya ve klasör işlemlerini yapmamızı sağlayan sistem kütüphanesidir. Projemize ekledikten sonra FileInfo sınıfı ile dosyamızın bulunduğu dizini belirtiyoruz. Bilgisayarımızın C dizinine “deneme.txt” adlı bir dosya oluşturuyoruz ve yolu belirtiyoruz.


Resim-5

Ftp adresimizi yazıyoruz ve dosyamızı belirtiyoruz. Dosyamız sitemizin ana dizinine gönderilecektir.


Resim-6

FtpWebRequest sınıfımız ile sitemize göndereceğimiz isteği göndereceğiz. Aynı zamanda Credentials sınıfı ile bağlantıda kullanacağımız kullanıcı adımızı ve şifremizi belirtiyoruz. Ftp metodu olarak UploadFile metodunu kullanıyoruz dosyamızı upload edeceğimizi belirtiyoruz. UseBinary özelliği ile dosyamızı binary formatında göndereceğimizi belirtiyoruz. Bundan dolayı dosyamızı binary formatına çevirelim.


Resim-7

Dosyamızı Byte formatına çeviriyoruz ve FileStream nesnesi ile dosyamızı okuyoruz ve Ftp ile isteğimizi alıyoruz. Byte çevirdiğimiz dosyayı Stream.Write() metodu ile yazdırarak Stream nesnemizi kapatıyoruz ve Ftp ile dosya atma işlemimiz gerçekleşiyor.

FTP kullanarak sitemize dosya yükleme işlemini gerçekleştirdik. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : , , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Güzel anlatımınız için teşekkür ederim