1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange Server “Unable to open Exchange Management Console” Hatası Çözümü

Exchange Server “Unable to open Exchange Management Console” Hatası Çözümü

Server “Unable to open Management Console” Hatası Çözümü. Bugün sizlere   Server 2010 Sp3 üzerinde karşılaştığım bir hatanın çözüm yollarından söz edeceğim. Aşağıdaki maddelerden biri veya birçoğu sizin probleminiz için çözüm olabilir.  Server bildiğiniz üzere çok dikkat isteyen ve hemen hata vermeye maili bir sunucu. Bende gerçek ortamda aldığım bir hatayı çözene kadar neleri denediğimi sizlerle paylaşmak istedim. İlk olarak hatayı nasıl fark ettik derseniz OWA ya çok geç bağlanıyorduk bazen bağlanamıyorduk ve ayrıca EMC panele erişmek istediğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

The attempt to connect to http://……./Powershell using “Kerberos” authentication failed : Closing remote server shell instance failed with the following error message : The WinRM client cannot complete the operation within the time specified. Check if the machine name is valid and is reachable over the network and firewall exception for Windows Remote Management service is enabled.

Bu yazım içerisinde  adım adım hangi metotları denediğimi sizlere aktarmaya çalışacağım.


Klasik yaptığımız çözüm metotları arasından restart gibi işlemlerin zaten yapıldığını varsayarak yazıma başlıyorum.

1) Hata ile ilgili aklıma Features sekmesinden WinRM IIS Extension yüklü olup olmadığını kontrol etmek geldi. Benim yapımda yüklüydü fakat yinede ben silip tekrar yükledim. Bu benim için çözüm olmadı.

2) Daha sonra ise IIS >Powershell > Modules içerisinden Kerbauth kontrolünü gerçekleştirdim.  Module Type Native veEntry Type Local olması gerekiyordu ve aşağıda gördüğünüz üzere problemsiz gözüküyor. Her ihtimale karşı 2 gün öncesine ait olan backup içerisindeki kerbauth dosyasını problem yaşadığımız güne ait olan kerbauth dosyası ile değiştirdik. Bu benim için çözüm üretmedi.

3) C:\Windows\System32\inetsrv\config içerisinde yer alan application.config dosyasının kontrolünü gerçekleştirdik ve herhangi bir sorun olmadığını gördüm.

4) Bazen kullanıcılar çok fazla security gruplara üye oluyor. Bu durumda bazen Kerberos Token aşırı şişiyor ve bu probleme sebep oluyor. Gereksiz gördüğünüz gruplar varsa kullanıcıyı çıkarınız veya alternatif olarak farklı kullanıcı ile deneme yapınız veya yeni kullanıcı oluşturup deneyiniz.

5)  Ben test etmek amaçlı EMC paneli Windows  7 makina üzerine kurdum fakat malesef buda çözüm olmadı.

6) Regedit kullanarak  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\\Exchange Server\v14\AdminTools açtıktan sonra NodeStructureSetting kaydı mevcut ise siliniz. Sildikten sonra Mevcut Exchange Server organizasyon yapınızı yeniden keşfeder. Benim için bu adımda çözüm olmadı.

7 ) Servisleri kontrol ettiğimizde herşeyin normal olduğunu gördük, hatta Windows Servisleri ve güvenlik duvarı kontrolünü de gerçekleştirdik ve herhangi bir problem yoktu

Sunucuya konsol dan değilde RDP üzerinden bağlanmak istediğimizde bağlanamıyorduk ki benim RDP hakkım vardı! Sunucu çok yavaş çalışıyordu! Gerekli kontrolü yaptığımızda  RDP hakkımda herhangi bir değişiklik yoktu.

Son olarak ise aklımıza ;

“Dism komutlari ile Windows Server 2008 R2 Standart  sunucumuzu Windows Server 2008 R2 Enterprise yapmıştık, yapma sebebimiz ise 32 GB Ram’ in artık yetmiyor olmasıydı ve bildiğiniz üzere Windows Server 2008 R2 Standart sürümü en fazla 32 GB Ram desteği mevcut. Daha sonra girdiğimiz lisansın KMS Lisansı olduğunu fark ettik ve doğal olarak bir çok servis çalışıyor gözükmesine rağmen çalışmıyordu ,lisansı MAK lisansı olarak değiştirdik ve sorunumuz çözüldü. “

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : exchange, microsoft, , , , , , exchange konsol hatasi, , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap