0

Spam Kötü Amaçlı kullanıcılar ve göndericiler yoluyla,  kuruluşunuzda asla istemeyeceğiniz çeşitli yolları ve teknikleri kullanarak işlerinizi olumsuz olarak engeller. Microsoft Exchange Server 2010 kullandığı Exchange 2007 altyapısında ki Spam tekniğini geliştirirek  tasarlanmıştır. Exchange 2010 taşıdığı  Multi-Pronged Anti-Spam altyapısı yönüyle aynı zamanda cumulative bir virüs koruma özelliğide sağlamaktadır.

Kuruluşunuza giren spam e-postaların toplam hacmini azatlmak için intelligent-Defense  temelli servisi devreye girmektedir. Bu yol Mail Sunucunuz spam-epostaları toplu olarak ortadan kaldırır, eposta için kullanılan kaynağı düşürür,harcanan band genişliğini azaltır ve gereksiz depolanma da yeni bir E-Posta akış yoluyla taranarak organizasyonunuzu korumuş olacaktır.
Aşağıdaki bölümlerde her bir Özellik anti-spam ve virüsten koruma temeli hakkında bilgiler içermektedir ;

• Connection filtering   : Uzak IP adresi bir yan ürünü olarak Connection Filtering aracısına ihtiyaç duyabilir ve kullanılabilir.Bu TCP / IP bağlantısı için “Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP)” oturumu gereklidir.Bağlantı oluştuğunda IP filtreleme Blok listelerinin çeşitlerini kullanır.IP, Kuruluşunuzdaki İzin verilen veya Bloke edilmesi gereken listeyi denetler.

• Sender filtering : Yönetici tarafında belirlenmiş SMTP komut göndericileri veya gönderenin etki alanı olan organizasyona mesaj göndermek için yasaklama listesi tanımlanır.

• Recipient filtering : Basit temelde Organizasyonunuz da  kimlerin dışarıdan mail alacağı, yönetici tarafından tanımlanan listeler aracılığıyla sağlanmasıdır.

• Sender ID   :  IP’ler kullanılarak gönderilen mailin doğru kişi ve güvenilir bir sağlayacı tarafından geldiğinden emin olunarak mesajın ulaştırılmasını sağlayan bir denetim ve doğrulama  sistemidir.

Sender ID hakkında detay için ,  Sender ID  Mantığını Anlamak

• Content filtering -2010 : Exchange Server 2010 İçerik filtreleme temelinde Microsoft SmartScreen Teknolojisi yatmaktadır. Bu şuana kadar en gelişmiş “ Akıllı ileti Filtreleme “ sistemini oluşturmaktadır.

İçerik filtreleme online ve offline(manuel) temelli çalışan bir güvenilir liste tarafından sağlanır. Bu listede bulunan datalar Anti-Spam ile sekronize çalışarak erişilebilir datayı Microsoft Outlook ve Outlook Web Access kullanıcılarına Edge Transport Server rolüyle  sağlamakta ve güvenliği bir kat daha artırak iletişime katılmaktadır.

• Sender reputation -2010:  Microsoft Exchange 2010  Sunucuya mesaj gönderen IP hakkında çeşitli protokoller kullanılarak  bilgi ister. Buna gönderinin kimlik seviyesi diyebilirsiniz.
Exchange 2010 karşı tarafın IP adresine bağlı gönderici kimliğini kendi lokalinde hesaplar ve bu Spam gönderen kişi hakkında itibar bilgileri işlenerek Exchange 2010 tabanındaki Spam datasını sürekli güncel tutmasını sağlar.Bu teknoloji sayesinde organizasyonunuz gerçek zamanlı olarak korunmuş olur.

• Attachment filtering -2010  :  En basit temelde organizasyonunuza gelen Mail Eklerinin yönetilmesini sağlayan teknolojiye verilen isimdir.  Microsoft Exchange Server 2010 Ek Filtreleme özelliği Exchange 2007 yapısı kullanılarak, geliştirilmiştir.

• Microsoft Forefront Security for Exchange Server  2010 :  Exchange Server 2010 ‘da ForeFront Security Entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu farklı yönüne ek olarak 8 farklı Anti-Virus Motoruylada korunarak Sunucularınıza ve Son kullanıcılarınıza efektif bir koruma sağlamış olacaksınız.

• Outlook Junk E-mail filtering-2010 :  Exchange 2010’da Mesajlar filtreler tarafından yasaklanmış olanları özel bir E-Posta klasörü içine alıcıya daha sonra erişibilmesi taşıyan koruma sistemine verilen isimdir.

Anti-Spam Servis Yapısında “Microsoft Update” :

Microsoft Exchange 2010 Anti-Spam korunmanızı güçlendirmek için bu altyapıyı sağlayan tüm bileşenleri sürekli olarak güncelleme işlemine tutan teknolojiye verilen isimdir. Bu yolla online olarak Exchange Server 2010 sürekli kendisini güncel tutabilecek ve sürekli sizi güncel olarak koruma sağlayacaktır.

• Microsoft Exchange Server 2010  Anti-Spam Filitresi , Microsoft Update Altyapısı üzerinden her 2 hafta’da bir güncellemeleri alarak datasını ve korumasını güncel tutmaktadır.

• ForeFront Security üzerinden Exchange Server Anti-Spam güncelleme servisi premium olarak alındığında, içerik filitreleme güncellemesi Microsoft  Update Servisi üzerinden Hergün yapılmaktadır.  Bunu özelliği sağlamak içinde Exchange Server 2010 Enterprise  Client Access Lisans’ına (CAL) sahip olmanız gerekmektedir.

Exchange 2010 ‘da “IPv6” desteği :

Microsoft Exchange Server 2010  altyapısı IPv6  ve IPv4 haberleşme tekniğini tam anlamıyla kullanmaktadır. Bunlar içerisinde çok yakında  geçilmesine kesin olarak bakılan IPv6  sistemine, aynı tekniğini kullanan anonim bağlantılarınız için yapılandırabilir ve güvenliğinizi artırabilirsiniz. Bunu kesinlikle önermemin yanında şuanlık  ISP’lerde IPv4 yapısı kullanıldığından , şimdilik IPv6 yapınızı bir kenarda  hazır bekletmeniz yeterli olacaktır.

Exchange Server 2010’da  “Exchange Hosted Services”

Exchange Server 2010’da “Geliştirilmiş Spam Filtreleme “ özelliği  bir hizmet olarak kullanılabilir. Bu şekilde yapınızı daha geliştirme fırsatına sahip olacaksınız.

Exchange Hosted Services   4 farklı Barındırma hizmeti sağlar ;

• Barındırma Filtrelemesi (Hosted Filtering) olan Kuruluşlar Virüs ve Spam gibi kötü amaçlı yazılmış postalara karşı kendilerini korur.

•  Barındırma Arşivlemesi (Hosted Archive) olan kuruluşlar kendilerini her türlü riske karşı uyum içinde tutar ve ileride çıkan gereksinimlerin karşılanmasında yardımcı olur.

• Barındırma Şifreleme (Hosted Encryption) kullanan kuruluşlar, verilerinin gizliliğini korumak için şifreleme kullanır.

• Barındırma Sürekliliği (Hosted Continuity) olan kuruluşlar, Acil durumlarda ve e-Posta erişimi sırasında kendilerini korumak için ve gereksinimler için yardımcı olur.

Bu anlatımlardaki yaklaşımlar, yapılan her yanlışın negatif sayısını “Microsoft Exchange Server 2010” ürünü ile en aza indirgemenizi sağlayacaktır.  Ayrıca  organizasyon deneyimleriniz ‘de Anti-Spam özellikleri, izlenmesi ve daha fazla spam ve istenmeyen posta saldırıları türü hakkında önem taşımaktadır.
Sonuç olarak bir Anti-Spam etkinliğini azaltmak için Spam özelliklerini iyi izlemek ve planlamak gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir