1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Public Folder Database Boyutunun Belirlenmesi

Exchange 2010 Public Folder Database Boyutunun Belirlenmesi

lar mail sisteminde kişilerin ortak olarak kullandığı ve üzerinde çeşitli yetkilerle düzenlemeler yapıldığı klasörlerdir. Örneğin bir toplantı odası için veya şirketteki bir departman için ortak klasörler oluşturulur. Bu makalede bir public folder ın veritabanın boyutunun nasıl belirlendiği anlatılacaktır.

Exchange management konsolu açarak sol taraftaki menülerden toolbox a ardından public folder management konsolu çift tıklayarak ortak klasörlerin yönetildiği pencereye gelelim.


Resim-1

Ardından karşımıza public folder lar listelenecektir. Açılan pencerede sol menüde default public folder ve system poblic folder olmak üzere 2 seçenek gözükecektir .Makalede Kara Liste adlı public folder kullanılacaktır. Sol taraftaki menüde default public folder kısmındaki + işaretine tıklanarak public folder lar içinden Kara Liste adlı ortak klasörü bulunur ardından üzerine sağ tuş ile tıklanarak properties (özellikler) sekmesi açılır.


Resim-2

En son açılan pencerede üst taraftaki bu ortak klasör ile ilgili sekmeler bulunmaktadır. Burada limits sekmesine gelinir.


Resim-3

Burada yapılabilen işlemler ise,

Use default quota defaults: Varsayılan olarak belirlenen veritabanı boyutu kullanılmak istenirse bu seçenek aktif edilir.

Issue warning at:Burada sistem yöneticisi tarafından belirlenen boyuta (mb cinsinden) gelindiğinde uyarı verileceğine dair seçenek mevcuttur.

Prohobit post at:Belirlenen boyuta (mb cinsinden) gelindiğinde bu ortak klasöre mail gönderilmeyeceğine dair özelliği aktif etmek için kullanılır.

Maxsimum item size:Ortak klasöre gelecek olan bir öğenin en fazla ne kadar boyutta olabileceği konusunda bir sınır belirlemek (mb cinsinden) gerekirse bu seçenek yardımıyla yapılır.

Deleted item retantion ise bu ortak klasörden silinen öğelerin kaç gün tutulacağı konusundaki süreyi belirlemek için kullanılır .Burada default olarak seçilirse ortak klasörlerden silinen öğelerin varsayılan olarak belirlenen süre kadar tutulacağı belirtilir.

Eğer kendimiz belirleyeceksek checkbox boş bırakılarak gün bazında bir süre girilir.

Age limit seçeneği ise ortak klasörlerin replikasyonu için sürenin belirlendiği yer olarak nitelendirilmektedir. Varsayılan olarak kullanıldığı gibi istenirse gün bazında bir değer girilebilir.

Burada biz kara liste ortak klasörü için 300 mb a geldiğinde sistem yöneticisini uyarmasını,350 mb a geldiğinde bu ortak klasöre mail gönderimini yasaklamayı ve bir öğenin en fazla 5 mb olması şartlarının yanında bu ortak klasörden silinen öğelerin 1 hafta süre ile tutulacağı örneği gerçekleştireceğiz.


Resim-4

Şeklinde düzeleme yapılarak istenilen şartlarda ortak klasörü düzenlemiş olduk.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124411.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezunum. Üniversite hayatım boyunca bir öğretmen olmak yerine matematiğin uygulamalı alanları olan bilişim, finans ve bankacılık gibi alanlara ilgi duydum. Okulda aldığım bilişim derslerine ek olarak Netron’dan sistem ve ağ uzmanlığı eğitimini alarak bilgi sistemlerinde bir sistem uzmanı olmaya karar verdim. Sırasıyla Netron ve Dünya Göz hastanesinde kullanıcı destek uzmanı olarak görev yaptım. Şuan Albayrak Holding te Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar ise MCITP, MCITP Server Administrator, MCTS:Windows Server 2008 AD:Configuration. İlgi alanlarım MS Server işletim sistemi ailesi, Exchange Server, Forefront ve güvenlik çözümleri, Sharepoint Server ve başlangıç aşaması olarak Cisco.

Yorum Yap