1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Exchange Server 2010/2013/2016 Migration – Eski Sunucuların Ortamdan Kaldırılması (Uninstall)

Exchange Server 2010/2013/2016 Migration – Eski Sunucuların Ortamdan Kaldırılması (Uninstall)


Exchange Server 2010/2013/2016 Migration – Eski Sunucuların Ortamdan Kaldırılması (Unistall). Eski Exchange ortamınıza yeni Exchange sunucularınızı konumlandırdınız ve mail akışınızı yeni CAS ve/veya EDGE sunucularınıza aldınız. Bu esnada tüm ’ları da yeni Exchange sunucularınızdaki MAILBOX sunucularınıza taşıdınız. Artık yapılması gereken son adım eski Exchange sunucularınızın ortamdan kaldırılmasıdır. Peki, uninstall işlemi öncesinde nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bu yazıda kısa kısa her bileşenin uninstall edilmesi öncesinde yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Eski ortamınızda bulunanlar:

2 sunucudan oluşturulmuş CAS Array ortamı

2 sunucudan oluşturulmuş HUB Transport ortamı

2 sunucudan oluşturulmuş DAG ortamı

2 sunucudan oluşturulmuş EDGE ortamı

Ortama yeni eklenen bileşenler ise:

2 sunucudan oluşmuş CAS sunucuları

2 sunucudan oluşmuş DAG ortamı

2 sunucudan oluşmuş EDGE ortamı

Şimdi söyle kısaca nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım.

1. Edge Transport Sunucularının Ortamdan Kaldırılması

Edge Subscription’ı kaldırdıktan sonra herhangibir MX kaydının varolan EDGE’leri işaret etmediğini doğrulayın. Bu iki değişikliği yaptıktan sonra 1-2 saat kadar bekleyip EDGE sunucuları üzerinde ki Protocol ve Message Tracking Log’larında herhangibir SMTP kaydının olmadığından emin olmalısınız.

Eski EDGE sunucularınıza gelen bir trafik olmadığından emin olmak için bu sunucuları birkaç saat kapalı tutup mail akışınızı izlemenizi de öneririm. Bu şekilde olası bir mail kesintisinin kolayca önüne geçebilirsiniz.

EDGE sunucularınız kapalı iken mail trafiğinizde bir bozulma olmuyorsa, sunucular üzerindeki EDGE rolünü kaldırabilirsiniz.

2. Client Access Sunucularının (CAS) Ortamdan Kaldırılması

Aşağıdaki listede yer alanları yeni Mailbox sunucularınıza taşıdıysanız,

Tüm Mailbox’ları

Tüm ’ları

Offline ’ları

Arbitration Mailbox’ları

Tüm MX kayıtlarınız yeni CAS’larınızı görüyorsa (EDGE rolü olmayan ortamalar için)

CAS’lar üzerinde IIS Log’larını kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Eğer IIS Log’ları içerisinde herhangibir Client bağlantısı göremiyorsanız CAS sunucunuz artık Uninstall edilmeye hazır demektir. IIS Log’ları içerisinde bazı PowerShell bağlantıları ve bazı Server2Server bağlantılar görebilmeniz mümkündür. Bunları göz ardı edebilirsiniz. Önemli olan herhangibir Client bağlantısı görmemenizdir.

NOT : esnasında birçoğunuzun bildiği gibi eski CAS sunucuları yeni CAS sunucularınıza Proxy yapamazlar. Bunun anlamı; eğer autodiscover kaydınızı ve buna bağlı olarak SCP ayarlarınızı düzgün yapmamış iseniz client’larınız (Outlook, OWA, Mobil) yanlış sunuculara giderek mailbox’larına ulaşmayı denerler ve ciddi bir telefon trafiği ve stress ile karşılaşırsınız. Bu adımda yapmanız gereken çok fazla ince ayar bulunmaktadır. Profesyonel destek almanız kurumunuzun mail kesintisi yaşamasını engelleyebilir.

NOT 2 : CAS rolü Exchange 2016’da yine Mailbox rolü üzerinde yer alan bir servise çevrilmiş durumda.

3. HUB Transport (HT) Sunucularının Ortamdan Kaldırılması

HUB Transport rolü birçoğunuzun bildiği gibi Exchange 2010 sonrasındaki sürümlerde bir Servise çevrilerek Mailbox rolü üzerinde barındırılmaya başlanmıştı. HUB Transport için kontrol etmeniz gereken yer yine Message Tracking Log’u kontrol ederek eski Exchange sunucularınız üzerindeki HUB Transport rolü ya da servisinin kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz. Log’lar içerisinde herhanbigir iletişime rastlamıyorsanız artık eski Exchange HUB transport sunucularınızı ortamdan kaldırabilirsiniz.

4. Mailbox Server (MB) Sunucularının Ortamdan Kaldırılması

Eski sunucularınızdaki tüm Mailbox’ları yeni sunucularıza taşıyın. Sonrasında eski Exchange sunucularınızdaki tüm Public Folder’ları da yeni Mailbox sunucularınıza taşıyın. Exchange 2010 tarafından oluşturulmuş olan Offline Address Book’u sonraki versiyonlar kullanmazlar (kuruldukları anda kendi Offline Address Book’larını oluştururlar) bundan dolayı eski Offline Address Book’u da kaldırın. Arbitration Mailbox’ları (Arbitration Mailbox Nedir?) da taşımanızı öneririm. Yeni oluşturduğunuz Mailbox Store’ların kullandıkları Offline Address Book’un yeni sunucularınız tarafından oluşturulmuş olan Offline Address Book olduğundan da emin olun.

DAG Yapısı için ise;

Önce Database’lerin (eski Exchange sunucularınızdaki DAG ortamı. Yani burada bahsi geçen Mailbox Store’ların içlerinde bu adımda herhangibir Mailbox bulunmuyor) kopyalarını diğer DAG Member’lardan kaldırın. Database’leri tutan tek bir Mailbox Server kalsın.

Database Store’ları barındıran Mailbox sunucunuzu DAG’dan çıkartın.

Boş Database’leri sunucudan tamamen silin.

Eski DAG mimarinizi tamamen ortamınızdan kaldırın.

Tüm bu adımlardan sonra yukarıda bahsi geçen rollerin tamamını Control Panel > Add/Remove Programs kaldırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : Exchange kaldirma, Exchange uninstall, Exchange nasil kaldirilir, Exchange nasil unistall edilir, mailbox kaldırma, cas array kaldırma, Exchange dag kaldırma, Exchange dag uninstall, Exchange rol kaldırma, Exchange cas rolu kaldirma, Exchange cas rolü kaldirma, Exchange server uninstall, Exchange server mailbox kaldırma, Exchange kaldirma oncesi yapilacaklar, Exchange unistall oncesi yapilacaklar, Exchange kaldirma sorunu, Exchange unistall sorunu

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. emre_avatar
    5 sene önce

    Ellerine sağlık abi,takipteyim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir