0

Exchange Server 2007’nin kurulması sonrasında Outlook Web Access (OWA) üzerinde güvenliğin arttırılması için hazır gelen bir sertifika ile karşılaşacaksınız. Default gelen bu sertifika ile güvenlik seviyeniz bir kademe daha üst seviyeye taşınmış oluyor. Daha önceki Exchange Server sürümlerinde default gelen OWA sayfasına seksen numaralı porttan sertifikasız olarak ulaşıyorduk yani default gelen bir sertifika bulunmuyordu.

Fakat Exchange Server 2007 üzerinde default gelen bu sertifikanın Local ya da public bir CA’den alacağınız domain inizin adını taşıyan bir sertifika ile değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin sertifika süresi bir yıl olduğu için bu süre bir süre sonra dolacak ve sertifika geçersiz olacaktır. Diğer bir örnek ise gelen sertifikanın OWA URL’nizin adını taşımamasından dolayı sayfaya ulaşılmak istenildiğinde güvenilmeyen bir sayfa uyarısı kullanıcılarınızın karşısına çıkabilir.

Bu makalemde bu sorunları aşmak için Local bir CA’dan alacağımız sertifika ile yenileme işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğine değineceğim. Aynı işlemleri Public bir CA’den alacağınız sertifika ile de yapmanız mümkün.

Makalede çalışacağımız ortam aşağıdaki gibi, iki tane DC (syd-dc1, syd-dc2), bir tane CA (syd-dc1), iki tane exchange server 2007 (syd-dc1, syd-ex2), bir tane client PC:


Şekil-1

SYD-DC1 üzerinde ki default sertifikaya get-exchangecertificate komutu ile göz atalım:


Şekil-2

SYD-Ex2 üzerinde ki default sertifikaya get-exchangecertificate komutu ile göz atalım:


Şekil-3

Bu durumda https://syd-exc2.adatum.com/owa adresinden (internal adres) OWA’ya ulaşıp sertifikaya baktığımızda sertifikanın güvenilmediğini ve expire olduğunu görebiliriz.


Şekil-4

Yapı ile ilgili bu ön bilgilerden sonra adımlara geçelim ve ilk olarak Client Access Server (CAS) üzerindeki External adresi etkinleştirelim.

1. Exchange Management Console > Server Configuration > Client Access > SYD-EX2 > OWA üzerinde çift klikleyelim ve açılan pencerede General tabında External URL alanına kullanıcılarınızın dışardan ulaşırken yazacakları adresi yazalım. Ben örneğimde http://mail.emreaydin.com adresini kullanıyorum.


Şekil-5

2. Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu kullanırken sertifikanızın içerisine sayfanıza ulaşırken kullanılabilecek tüm isimleri girebilirsiniz, örneğin, mail, emreaydin.com, adatum.com, mail.emreaydin.com gibi. Komutun çalıştırılması sonrasında C:\ altına certrequest.req isimli bir dosya yaratılacaktır.

New-ExchangeCertificate -DomainName syd-ex2,syd-ex2.adatum.com,mail.emreaydin.com,adatum.com,emreaydin.com,mail -SubjectName “c=tr,o=Emre Aydın Corp, cn=mail.emreaydin.com” -PrivateKeyExportable:$True -GenerateRequest:$True -Path “C:\CertRequest.req”


Şekil-6

3. Syd-Ex2 üzerindeyken browser’da https://syd-dc1/certsrv adresine ulaşın ve gelen ilk sayfadaki Request a certificate’e klikleyin.


Şekil-7

4. Gelen ikinci sayfada advanced certificate request’e, üçüncü sayfada ise Submit a certificate request by using a base… ile başlayan linke klikleyin.

5. Gelen son sayfada Browse for a file to insert’e klikleyip daha önce oluşturduğunuz certrequest.req dosyasını gösterin.

6. Aynı sayfada Certificate Template başlığı altında Web Server’ı seçin ve Submit’i klikleyin.


Şekil-8

7. Certificate Issued sayfasında Download certificate ve Download certificate chain linklerine klikleyip sertifikaları c:\ altına kayıt edin. Bu işlemlerden sonra artık sertifika isteğini yapmış ve bu isteğin sonunda sertikayı CA’dan almış durumdayız. Şimdi bu sertifikayı Exchange Server içerisine import etmeye sıra geldi.

8. Yarattığınız sertifikayı SYD-Ex2’ye import etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın ve Thumbprint değerini kayıt edin.

Import-ExchangeCertificate -Path “C:\certnew.cer” –FriendlyName “Exchange Certificate”


Şekil-9

9. Sertikayı import ettikten sonra enable etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın ve sertifikayı hangi protokoller için kullanacağınızı da belirtin. Bu makalede, pop,smtp,imap,iis için yarattığım sertifikayı kullanacağım. Dizaynınıza göre her bir servis için farklı bir sertifika kullanabilirsiniz.

Enable-ExchangeCertificate -thumbprint <Thumbprint Değeri> -Services:”POP,SMTP,IMAP,IIS”

10. Tüm bu işlemlerden sonra SYD-Ex2 üzerinde get-exchangecertificate komutunu tekrar çalıştıralım ve yarattığımız sertifikayı görelim:


Şekil-10

11. Süresi dolmuş, geçerliliğini yitirmiş eski sertifikanın thumbprint değerini kayıt edin. Bu makalede, 49E5… ile başlayan sertifika Exchange Server 2007 üzerinde default gelen sertifikadır. Sertifikayı kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanın:

remove-ExchangeCertificate –thumbprint <Thumbprint Değeri>


Şekil-11

12. Yarattığınız sertifikayı client PC’lere policy aracılığı ile ya da manuel olarak yükleyin.


Şekil-12

13. https://mail.emreaydin.com/owa adresine ulaşıldığında artık sertifikanın doğrulanmaması ile ilgili bir uyarı mesajı almayacaksınız. Sertifikanızla ilgili daha fazla detayı görmek isterseniz Exchange Management Shell’de get-ExchangeCertificate | fl * komutunu çalıştırabilirsiniz.


Şekil-13

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Certificate Use in Exchange 2007 Server

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir