0

Bu makalede adım adım mailbox’dan pst’ye ve pst’den mailbox’a import/export işleminin Exchange 2007’de nasıl yapıldığını göreceğiz.

Exchange 2007 RTM versiyonunda göremediğimiz bir özellik, Exchange 2007 mailbox’larını pst’ye Export-Mailbox komut dizinini kullanarak export edemeyişimiz olmuştur. Exchange 2003 Mailbox Merge Wizard (ExMerge) aracı Exchange 2007’deki mailbox’ı extract edebilmemize olanak tanımasına rağmen bu işlem testleri yapılmadığı için Microsoft tarafından desteklenen bir işlem değildir. Bu da çok geniş Exchange organizasyonlarında tercih edilmemesi demektir.

Exchange 2007 SP1 RTM sürümünün çıkmasına bu kadar az zaman kalmışken Export-Mailbox komut dizini kullanarak sadece mailbox’dan pst’ye değil, aynı zamanda pst’den mailbox’a aktarım işleminin nasıl yapıldığını görmenin faydalı olacağını düşündüm.

Bu makaledeki uygulamalar Exchange 2007 SP1 beta2 versiyonu kullanılarak yapılmıştır. Gerçek ortamınızda bulunan exchange’e beta versiyon service pack kurmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Exchange 2007 Mailbox datasının PST’ye export edilmesi:

Muhtemelen ilk aklınıza gelen Exchange 2007 kurulu server üzerinde Exchange Management Shell’i açarak Export-Mailbox komut dizinini uygun switch’lerle çalıştırmak olmuştur. Ancak durum biraz farklı. Bu komutu 32-bitlik Exchange 2007 System Management tools yüklü bir server ya da client üzerinde çalıştırabiliyoruz. Ayrıca aynı sitemde Outlook 2003 SP2 veya sonraki sürümler de yüklü olmalıdır. Bu cümle size “Exchange ve Outlook aynı makinada, bir yanlışlık olmasın” dedirtmesin. Çünkü Exchange 2007 önceki versiyonlarından farklı olarak Outlook PST providerlarını içermemektedir.

Çoğunuz bahsedeceğim durumdan haberdardır. Microsoft Exchange 2003, 2000 veya 5.5 yüklü server üzerine Outlook client kurulması desteklenmiyordu, sebebi de MAPI32.dll’lerinin Outlook’da yer alması ve bunların Exchange ile uyumlu olmamasından dolayı idi. Fakat Exchange 2007’de durum farklı. Exchange 2007, Outlook client binary değerleri ile gelmediği için Outlook 2003 SP2 ve sonraki sürümlerinin Exchange 2007 üzerine kurulması artık desteklenen bir durumdur.

Eğer Outlook yüklü olmayan ve 64-bit Exchange 2007 kurulu sistemde Export-Mailbox –Identity ‘alias’ –PSTFolderPath

komutunu çalıştırdığınızda size aşağıdaki ekran görüntüsündeki hatayı verecektir.


Şekil-1

32-bitlik Exchange 2007 production ortamlarında desteklenmediği için Exchange 2007 System Management Tools, active directory forest içerisinde yer alan 32-bitlik bir XP/ Vista client işletim sistemi üzerine ya da Windows 2003/2008 Server işletim sistemi üzerine kurabilirsiniz. Belirlediğiniz bir client’a tool’u kurduktan sonra Outlook 2003 SP2 veya sonrası bir Outlook verisyonunu kurun. Ardından bu client üzerinde Exchange Management Shell’i açın ve aşağıdaki komutu kullanarak mailbox’daki datayı PST dosyasına export edin:

Export-Mailbox –Identity ‘alias’ –PSTFolderPath


Şekil-2

Enter’a bastığınızda size gerçekten bu işlemi yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Y’ye bastığınız anda Export-Mailbox komut dizinini mailbox’daki içeriği PST dosyasına aktarmaya başlayacaktır.

Aktarım sonrası komutta belirttiğimiz C:\PSTs klasörüne bakalım. İçerisinde sevgi.pst dosyası oluşmuş olacaktır.


Şekil-3

Not: Mailbox’dan PST’ye data aktarımı ile mailbox’daki içerik silinmeyecektir. Eğer PST’ye aktarırken mailbox’daki içeriğin de silinmesini istiyorsanız komutun sonuna –DeleteContent parametresini veya sadece ilgili mesajları silmek için –DeleteAssociatedMessages parametresini eklemelisiniz.

Server’a, mailbox’daki datanın boyutuna ve mesaj sayısına bağlı olarak export işlemi biraz zaman alacaktır. Ayrıca log on olduğunuz kullanıcının export edilecek mailbox’da hakkı olduğunuzdan emin olun.

Bu bahsettiğimiz işlemleri tek kullanıcı için nasıl yaptığımızı gördük. Peki bu işlemi yüzlerce kullanıcıya uygulamak durumunda kaldığınızda ne yapmalısınız?

Birkaç yoldan bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer belirli bir mailbox database’i altındaki tüm mailbox’ları pst’ye export etmek istiyorsanız kullanabileceğiniz komut;

Get-Mailbox –Database < mailbox_database_adı> | Export-Mailbox –PSTFolderPath c:\PSTs

Eğer belirli bir OU altındaki kullanıcıların mailboxlarını pst’ye export etmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz komut;

Get-Mailbox -OrganizationalUnit | Export-Mailbox -PSTFolderPath c:\PSTs

Özellikle belirtilmedikçe export işlemi sonucu mailboxdaki aşağıdaki öğeler PST’ye aktarılacaktır:

· Inbox

· Deleted Items

· Drafts

· Junk E-Mail

· Outbox

· Sent Items

· Journal

· Calendar

· Contacts

· Notes

· Tasks

· Özel oluşturduğunuz klasör ve alt klasörler

Yukarıdaki öğelerin tamamı yerine belirli öğelerin export edilmesi için –IncludeFolders veya –ExcludeFolders parametrelerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda belirli tarihler arasındaki iletileri export etmek için ya da belli kelimelerin geçtiği iletileri export etmek için de farklı komutları bulunmaktadır.

PST’nin Exchange 2007 Mailbox’a import edilmesi:

Şimdiye kadar mailbox’daki datanın pst’ye aktarılması işleminden bahsettik. Aynı zamanda PST’den mailbox’a import işlemi yapabiliriz. Bu işlem için Import-Mailbox komut dizini kullanılır.

C:\PSTs konumundaki test.pst dosyasını test aliasındaki exchange user mailboxına almak için aşağıdaki komutu çalıştırmalıyız;

Import-Mailbox –Identity test –PSTFolderPath: c:\PSTs\test.pst

Doğrulama mesajına Y(yes) ile cevap verdikten sonra iletiler belirlediğimiz mailbox’a taşınmaya başlar.

Recovery Storage Group (RSG) içindeki bir mailbox’a Import-Mailbox komutu ile pst’den mail import edilemez.

Aynı işlemlerin çok sayıda kullanıcıya uygulanması için PST dosyalarının bulunduğu klasörü belirtmelisiniz. PST dosyalarının belirli bir mailbox database’deki mailboxlara import işlemi için kullanacağımız komut;

Get-Mailbox –Database | Import-Mailbox -PSTFolderPath c:\PSTs

Aynı işlemi belirli bir OU altındaki kullanıcıların mailbox’ına uygulamak için kullanacağımız komut;

Get-Mailbox -OrganizationalUnit | Import-Mailbox -PSTFolderPath c:\PSTs

Not: Import-Mailbox komutunu Exchange 2007 öncesindeki Exchange Server’larda oluşmuş mailbox’lar için kullanamazsınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

How to Export Mailbox Data

Export-Mailbox

How to Import Mailbox Data

Import-Mailbox

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir