1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2003

Exchange Server 2003 Messeage Tracking ile Tüm Maillerinizi Takip Edin


0

Kullanıcılarınızın gönderdikleri maillerin, her ne kadar kontrol edilebilirliklerini üst seviyede tutsanız da zaman zaman kişi bazlı gönderimleri kontrol etmeniz gerekecektir. Aynı zamanda gönderilen bir mailin karşı taraftaki sunucuya ulaşıp ulaşmadığının kontrolü esnasında ilk başvuracağınız yöntem nedir? Bu noktada Exchange Server 2003 üzerinde ki Messeage Tracking’i kullanabilirsiniz.

 

1. Exchange System Manager > Administrative Groups > First Administrative Group > Servers > Sunucu_Adı > Sağ klik > Properties’e klikleyelim.

 

Şekil-1

 

2. Sunucu özellikleri tabında Enable subject logging  and display kutucuğunu işaretleyelim. Bu seçeneğin işaretlenmesi ile Exchange Message Tracking Center’da görüntülediğiniz her mailin Konu bölümünü de görebilirsiniz.

 

Şekil-2

 

3. Enable message tracking’i işaretleyelim.

4. Remove log files’ı işaretleyelim ve Remove files older than (days) kutucuğuna belirleyeceğiniz gün sayısını yazalım. Bu şekilde log dosyalarının belirli bir boyutta tutulması sağlanacaktır.

 

Artık maillerinizi izlemeye başlayabilirsiniz. Log dosyalarının tutulacağı default yer C:\Program Files\ExchSrvr\Serveradı.log dosyasıdır.  Bu log dosyası administrator hesaplarının görebileceği şekilde paylaşıma sunulur.

 

Şekil-3

 

5. Şimdi Tools altından Exchange Message Tracking Center’ı açalım ve kriterlerimizi belirledikten sonra az önce gönderdiğim bir mail için izleme yapalım.

 

Şekil-4

 

Görüntülenen maile çift kliklediğinizde karşınıza açılacak pencerede gönderilen mailin hangi sunucular üzerinden geçtiğini görebilirsiniz. Dışarıya gönderdiğiniz maillerde de bu özelliği kullanabilirsiniz fakat tracking’in son sunucuya kadar yapılabilmesi için geçilen tüm Exchange Server’larda bu özelliğin etkin olarak çalışması gerekmektedir.

 

Şekil-5

 

Daha fazla detay için C:\Program Files\ExchSrvr\Serveradı.log dosyasını notepad ile açarak inceleyebilirsiniz.

 

Şekil-6

 

Referanslar

 

How to enable message tracking in Exchange 2000 Server and in Exchange Server 2003

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;246856

 

Message tracking event IDs in Exchange Server 2003

http://support.microsoft.com/kb/821905/

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir