1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003

Exchange Server 2003 Messeage Tracking ile Tüm Maillerinizi Takip Edin


0

Kullanıcılarınızın gönderdikleri maillerin, her ne kadar kontrol edilebilirliklerini üst seviyede tutsanız da zaman zaman kişi bazlı gönderimleri kontrol etmeniz gerekecektir. Aynı zamanda gönderilen bir mailin karşı taraftaki sunucuya ulaşıp ulaşmadığının kontrolü esnasında ilk başvuracağınız yöntem nedir? Bu noktada Exchange Server 2003 üzerinde ki Messeage Tracking’i kullanabilirsiniz.

 

1. Exchange System Manager > Administrative Groups > First Administrative Group > Servers > Sunucu_Adı > Sağ klik > Properties’e klikleyelim.

 

Şekil-1

 

2. Sunucu özellikleri tabında Enable subject logging  and display kutucuğunu işaretleyelim. Bu seçeneğin işaretlenmesi ile Exchange Message Tracking Center’da görüntülediğiniz her mailin Konu bölümünü de görebilirsiniz.

 

Şekil-2

 

3. Enable message tracking’i işaretleyelim.

4. Remove log files’ı işaretleyelim ve Remove files older than (days) kutucuğuna belirleyeceğiniz gün sayısını yazalım. Bu şekilde log dosyalarının belirli bir boyutta tutulması sağlanacaktır.

 

Artık maillerinizi izlemeye başlayabilirsiniz. Log dosyalarının tutulacağı default yer C:\Program Files\ExchSrvr\Serveradı.log dosyasıdır.  Bu log dosyası administrator hesaplarının görebileceği şekilde paylaşıma sunulur.

 

Şekil-3

 

5. Şimdi Tools altından Exchange Message Tracking Center’ı açalım ve kriterlerimizi belirledikten sonra az önce gönderdiğim bir mail için izleme yapalım.

 

Şekil-4

 

Görüntülenen maile çift kliklediğinizde karşınıza açılacak pencerede gönderilen mailin hangi sunucular üzerinden geçtiğini görebilirsiniz. Dışarıya gönderdiğiniz maillerde de bu özelliği kullanabilirsiniz fakat tracking’in son sunucuya kadar yapılabilmesi için geçilen tüm Exchange Server’larda bu özelliğin etkin olarak çalışması gerekmektedir.

 

Şekil-5

 

Daha fazla detay için C:\Program Files\ExchSrvr\Serveradı.log dosyasını notepad ile açarak inceleyebilirsiniz.

 

Şekil-6

 

Referanslar

 

How to enable message tracking in Exchange 2000 Server and in Exchange Server 2003

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;246856

 

Message tracking event IDs in Exchange Server 2003

http://support.microsoft.com/kb/821905/

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap