1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Exchange Online Protection (EOP) V2 Outbound Spam ve International Spam

Exchange Online Protection (EOP) V2 Outbound Spam ve International Spam

(EOP) V2 Outbound Spam ve International Spam. ile Gelişmiş Koruma. Bu makalemizde hizmeti içerisinde bulunan “International Spam” ve “Outbound Spam” özelliklerini anlatacağım. Bu iki özellik sayesinde mail trafiğinin korumasının arttırılması hedeflenmektedir.

Giden İstenmeyen Posta

Bu özellik sayesinde kendi organizasyonumuz içerisinden dışarıya atılan maillerin Spam olup olmadığını kontrol ediyoruz. Çoğu firma ve sistem yöneticileri giden mail trafiğini kontrol etmek istemez ancak bazı durumlarda kontrol edilmemesi büyük riskler barındırmaktadır. Giden mail trafiğinin kontrol edilmemesi, bir kullanıcının virus bulaştırması sebebiyle bilinçli olmadan spam mail üretmesi ve mail sunucularının globalde karantinaya düşmesine sebebiyet verebilir. Bu da organizasyonun mail gönderimini etkileyecektir. Outbound Spam çalışma mantığı ve ayarları ile makalemize devam ediyoruz.


Resim-1

Resim-1 de ki yönergeler takip edildiğinde giden istenmeyen posta ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu özellik varsayılan olarak açıktır. Bu örnekte organizasyon içerisinde gönderilen bir istenmeyen posta tespit edildiğinde mailin kopyası ve engellenen kullanıcıların emre@albul.onmicrosoft.com adresine bildirimi yapılacak şekilde ayarlanmıştır. Bu sayede Exchange Online adminleri organizasyonun içerisinden istenmeyen posta gönderimini takip edip ve gerekli müdahaleyi uygulayabilir hale gelmiş olacaktır.


Resim-2

Outbound Spam özelliğinin çalışma mantığı Resim2 de gösterilmiştir. Bu mantığa göre kullanıcı organizasyon dışına mail gönderiyor, Exchange OnlineProtection enginleri tarafından taramalardan geçiyor. Mail sistemden spam derecelerine göre temiz mail,toplu mail ve spam derecesi yüksek olan yani risk içeren mail olarak ayrıştırılıyor. Bu sayede risk içeren mail gönderen sunucu globalde kara listeye alınmış olsa bile temiz maillerin ayrı sunucudan gönderilebilir olması sağlanmaktadır.

Inernational Spam

Exchange Online içerisinde varolan bu hizmet uluslararası koruma sağlamaktadır. Bir ülkeden gelen mail veya bir dilde gelen maillerin istenmeyen posta olarak işaretlenmesi sağlanabilir.

Resim-3

Resim 3 de belirtilen yönergeler takip edildiğinde uluslararası koruma özelliği açılmış olacaktır. Bu örnekte Rusya’dan gelen veya Rusça içerikli mailleri istenmeyen posta olarak algılanması ayarlanmıştır. Son zamanlarda yaygınlaşan cryptlock virüsleri Rusya’dan çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde bu ve bunun gibi durumlara önlem almış olmaktayız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : , eop, eop v2, Exchange Online Protection, , , , Exchange Online Protection nedir, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumludur. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirmiştir. Bilişim sektöründe sistem uzmanı olarak çalışmıştır. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft Office 365, Exchange Server, Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap