1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server
  3. Exchange Management Shell Kullanarak Otomatik Yanıt ( out of office ) Tanımlama

Exchange Management Shell Kullanarak Otomatik Yanıt ( out of office ) Tanımlama

exchange-server-backup
Ruijie Teknoloji Günü

Kullanarak ( ) Tanımlama

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte birçok çalışan yıllık izinlerine gitmeye başladı. Tatile çıkarken ya da kısa süreli izinlerde olmazsa olmazımız sayılan out of office (otomatik yanıt) ayarını bazı kullanıcılarınız atlayabilir yada bilmiyor olabilir. Bu durum birçok sistem yöneticisi için sorun teşkil eder. Bugünkü makalemde exchange management shell kullanarak organizasyonunuzdaki herhangi bir kullanıcı için out of office nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışacağım.

Otomatik yanıt için kullanılan iki komut vardır. Bunlar Get-MailboxAutoReplyConfiguration ve Set-MailboxAutoReplyConfiguration‘dır. Öncelikle Get komutunu kullanarak herhangi bir kullanıcı için otomatik yanıt kuralı var mı kontrol ediyoruz.


Resim-1

Get-Mailbox | Get-MailboxAutoReplyConfiguration komutu ile organizasyondaki tüm kullanıcılar için bir liste oluşturulur ve otomatik yanıtlar listelenir. Ancak bu komut yerine biz ilgili kullanıcıya bakacağız.

Get-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity ‘User Mailbox’ komutu ile istenilen kullanıcı için otomatik yanıtları listelemesini istiyoruz.


Resim-2

Görüldüğü gibi kullanıcımız için atanmış bir otomatik yanıt yok. Şimdi Set komutlarını kullanarak kullanıcımız için otomatik yanıt sistemini devreye alalım.

Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity “User mailbox” -AutoReplyState Enabled -InternalMessage “Internal auto-reply message.” -ExternalMessage “External auto-reply message.


Resim-3

Otomatik yanıt kurallarımız şuan devrede. Bunlara ek olarak belirli zaman aralığında bu kuralın çalışmasını istersek ise aşağıdaki komutu kullanmamız gerekiyor.

Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity “User mailbox” -AutoReplyState Scheduled -StartTime “22/02/2019 08:00:00” -EndTime “29/07/2019 08:00:00


Resim-4

Kurallarımızı oluşturduk. Şimdi test edebiliriz.


Resim-5

Otomatik yanıt sistemini devredışı bırakmak için ise aşağıdaki komutu kullanmamız yeterli.

Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity “kullanıcı.adı” -AutoReplyState Disabled

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: out of office, otomatik yanıt, exchange management shell, out of office nasıl yapılır,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 İstanbul doğumlu olan Barış Candan, İstanbul üniversitesinde eğitimini tamamladı. Şuan meslek hayatına özel bir firmada takım lideri olarak devam etmektedir. Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Vmware, Veeam, Symantec ürünleri, Windows Server ve Bulut çözümlerinde hemen her konuda kurulum ve konfigürasyon haricinde teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yap