İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Active Directory Kullanıcıların User Principal Name’ini Güncelleme

Azure Active Directory Kullanıcıların User Principal Name’ini Güncelleme

Connect-MsolServiceBUYUK

ile Hybrid yapılandırmaya sahip ortamda bir kullanıcıya ait User Principal Name (UPN)’i herhangi bir nedenden değiştirmek istediğimizde bir dizi işlem yapmamız gerekiyor. Objeler için (AD) ile (AAD)’i senronize etmemiz için Start-ADSyncSyncCycle komutu aslında yeterli. Fakat UPN değiştirmek istediğimizde işler değişiyor.

Kullanıcımızın UPN ugurcivak@mshowto.org adresini ugur.civak@mshowto.org olarak değiştirelim.

Office 365 değişikliği yapmak için MSOnline modulunu kuracağız

Office 365 servisine Global Admin yetkisine sahip kullanıcı ile bağlantı sağlıyoruz. Connect komutunun ardından oturum bilgileri istenecek.

Varsa AD değişikliklieri bunun için AAD senkronizasyonu başlatıyoruz

Değişiklik yapacağımız kullanıcının AAD üzerinde bir çakışma olmaması adına kontrolünü sağlıyoruz

Hazırlıkları ve kontrolleri sağladık. Artık UPN adresini değiştirebiliriz. Eski UPN adresini ve ardından yeni UPN adresini NewUserPrincipalName parametresine girerek değişikliği gerçekleştirmiş oluyoruz.

Eğer bu işlemleri birden fazla kullanıcı için ya da bundan sonra ki yapılacak düzenlemeleri ek müdahalesiz yansıtmak için aşağıdaki komutu kullanacağız. Burada önemli olan ayrıntı, ilgili komutu kullandıktan sonra faliyete geçmesi. Yani öncesinde yapılan UPN değişikliklerini yapmayacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: UserPrincipalName, Office 365, Active Directory, Azure Active Directory, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uğur, İstanbul'da doğdu. Ayvansaray Üniversitesi & Bilge Adam tarafından hazırlanan İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünü bitirdi. Lisansını tamamladıktan sonra, AYU Siber Güvenlik YL'a başladı. Bilge Adam, İsimtescil, Goldmaster/MaestroPanel firmalarında görev aldı. Kariyerine BDH\NETAŞ firmasında Kurumsal Sistem ve Danışmanlık Hizmetlerinde Uzman olarak devam ediyor.

Yorum Yap