1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Yapıda Exchange Server’ın Hazırlanması

Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Yapıda Exchange Server’ın Hazırlanması


Ruijie Teknoloji Günü

Daha önceki Hybrid Deployment yapılandırma adımlarında en son Active Directory senkronizasyonunu gerçekleştirerek ADFS konfigürasyonunu tamamlamıştık. Bu adımdan itibaren işlemlerimize üzerinde devam edeceğiz. İlk olarak Hybrid bir ortamın oluşturulabilmesi için Exchange ’ımızı hazır hale getirmemiz gerekmekte.

Bu aşamada ilk kontrol etmemiz gereken Exchange Server üzerindeki sertifikanın geçerliliğidir. Hybrid ortam oluşturmak için Exchange Server üzerinde de mutlaka public bir SSL sertifikası olmalıdır. Biz zaten ADFS yapılandırması için de Exchange Server üzerinde bulunan sertifikayı kullanmıştık. Çünkü bu sertifikanın Subject Name’leri içerisinde sso.olcyerkn.com mevcut idi.


Resim-1

Exchange üzerindeki sertifikamı incelediğimde External Host name im olan “mail.olcyerkn.com” ve autodiscover servisi için alınmış “autodiscover.olcyerkn.com” subject name’lerinin sertifika üzerinde bulunduğunu görebiliyorum. Bunun dışında Exchange sunucu FQDN’ im de “exch.olcyerkn.com” olarak sertifika üzerinde mevcut. Sağlıklı bir Exchange yapısı için bu değerlerin mutlaka Exchange Server üzerine yüklenecek olan sertifika üzerinde bulunması gerekmekte. Benim yapımda sertifika için tüm gereksinimler sağlanmış durumda.


Resim-2

Ardından External DNS Zone yapılandırmamı kontrol ettiğimde “autodiscover.olcyerkn.com” ve “mail.olcyerkn.com” bağlantılarının Exchange sunucumu barındırdığım networkün reel IP’ sine yönlendirildiğini inceleyebiliyorum.


Resim-3

Son olarak Firewall veya modem üzerine gelen https (443) isteklerinin iç networkte çalışan Exchange sunucuya yönlendirilmesi gerekmekte. Benim yapımda bu işlem de gerçekleştirilmiş durumda.


Resim-4

Exchange konfigürasyonunun External olarak sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için testexchangeconnectivity.com adresinden bir “Outlook Autodiscover” testi gerçekleştireceğim.


Resim-5

Test için istenen bilgileri giriyorum ve testi çalıştırıyorum.


Resim-6

Test adımlarını başarılı bir şekilde geçiyorum. Sonuca göre Exchange autodiscover yapılandırmam external olarak sağlıklı bir şekilde çalışmakta.

Bu testlerin ardından Hybrid yapı için gereken diğer bir koşulu sağlamam gerekmekte. Karma bir Exchange yapısı oluşturabilmem için Exchange Server 2013, CU1 veya üzeri olmalıdır. Bu yüzden ben Exchange sunucuma CU1 bileşenlerini yükleyeceğim. Bu paketi buradan indirebilirsiniz.


Resim-7

CU1 paketini download ettikten sonra setup’ı çalıştırıyorum.


Resim-8

Burada isterseniz en son güncellemeleri kontrol ederek yapılandırmaya başlayabilirsiniz. Ben kontrol etmeden devam ediyorum.


Resim-9

Kurulum gerekli bileşenleri kopyalama işlemine başlıyor.


Resim-10


Resim-11

Lisans sözleşmesini kabul ederek devam ediyorum.


Resim-12

Ardından sistem, gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediği konusunda bir kontrol işlemi gerçekleştiriyor.


Resim-13

Son adım olarak da gerekli update paketlerinin Exchange sunucu üzerine yükleme işlemi başlıyor.


Resim-14

Exchange Server 2013 CU1 güncellememiz tamamlandı. Bu adımla birlikte Hybrid bir yapı oluşturmak için gereken tüm kriterleri yerine getirmiş olduk. Bundan sonra Hybrid yapının konfigürasyonu ile devam edeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Edirne doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi lisans eğitimimi tamamlamamın ardından, Sistem ve Network teknolojileri ile ilgilenerek edindiğim tecrübeleri Sanallaştırma ve Bulut Bilişim alanında özelleştirdim. Sektör içerisinde bir eğitim firmasında sistem eğitmeni olarak görev aldım. Şu anda PeakUp Bilişim Danışmanlık bünyesinde, Bulut Bilişim Altyapı Danışmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Office 365 ve Azure Platformlarına ilişkin yapılandırma ve geçiş süreçlerini yönetmekteyim.

Yorum Yap