1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013
 3. Exchange 2013 Preview – Site Mailbox Kurulumu – Bölüm 3

Exchange 2013 Preview – Site Mailbox Kurulumu – Bölüm 3


Bu makale serisi Preview, Sharepoint 2013 Preview ve Outlook 2013 Preview versiyonları kullanılmıştır. Bu özellikler ve ayarlar ürünün yayınlanmasından sonra değişebilir.

İkinci bölümde, Site Mailbox yapılandırması için gerekli kurulumları yaptık. Bu bölümde aktif hale getirme, özellikleri, Site Mailboxlar için retention kavramı, sorun giderme gibi bilinmesi gereken birkaç konu hakkında bilgi vereceğim.

Site Mailbox’ın Aktif Hale Getirilmesi

Yeni bir Sharepoint Site oluşturduktan sonra, Owner ve Member gruplarını oluşturup üyelerini belirtmemiz gerekiyor. Owner ve Member grupları eğer oluşturulmadı ise Site Mailbox oluşturulamayacaktır. Eğer Powershell üzerinden Sharepoint site oluşturuyorsanız bu adımı lütfen atlamayınız. Web arayüzü size zaten bu grupları oluşturmanız için yönlendirme yapacaktır.

Site Mailbox kullanılır hale geldikten sonra artık Site Mailbox ekleyebiliriz.


Resim-1


Resim-2


Resim-3

Bu işlemin sonunda Site Mailbox artık kullanıma hazır hale gelecektir.

Site Mailbox Nerede?

Site Mailbox oluşturulduktan sonra Exchange Admin Center (EAC) üzerinde Mailbox listesinde Site mailboxlar gösterilmiyor. Bunun asıl amacı Site Mailbox yönetiminin Exchange 2013 Preview’dan çok Sharepoint üzerinde olması diye düşünüyorum. Exchange Management Shell ile mailbox ayarlarına ulaşmamız tabiki mümkün.

Site Mailbox ayarlarına baktığımda ilk gözüme çarpan özellik RecipientTypeDetails değeri. Site Mailbox için Exchange 2013 Preview’da RecipientTypeDetails “TeamMailbox” olarak karşımıza çıkıyor.


Resim-4

Retention Policy Uygulayabilir miyiz?

Site Mailboxlara Exchange 2013 üzerinden şu anda Retention Policy uygulanamıyor. Eğer Retention Policy uygulamak isterseniz Sharepoint Site Policy oluşturup uygulamanız gerekiyor.


Resim-5


Resim-6

Site Mailbox içerisinde bulunan klasörler neler ve yeni klasör oluşturabilir miyiz?

Site Mailbox içerisinde varsayılan durumda sadece Inbox,Deleted Items, Junk Email ve Sync Issues klasörleri bulunuyor. Contacts ve Tasks bulunmuyor. Site Mailbox içerisinde klasör oluşturabilirsiniz.


Resim-7

Outlook 2013 otomatik olarak Site Mailbox’ı nasıl getiriyor?

Bu sorunun cevabı aslında Exchange 2010′da bulunan Mailbox Auto-Mapping özelliğine çok benziyor. Site Mailbox Auto-Mapping’de kullanılan MSExchDelegateListLink gibi  değerini kullanıyor. Outlook 2013 uygulaması başladıktan sonra kontrol ettiği bu değerde belirtilen mailboxları Outlook içerisinde otomatik olarak gösteriyor.

Bu değeri manuel olarak değiştirebileceğiniz gibi Outlook Site Mailbox Properties özelliği ile de değiştirebilirsiniz.


Resim-8

Site Mailbox kuruldu ama Senkronize olmuyor?

Kabul etmeliyim ki test aşamasında birçok senkronizasyon sorunu ile karşılaştım. Bu sorunların çözümü için en güzel kaynak Diagnostics bilgisi. Eğer senkronizasyon ile ilgili sorun yaşıyorsanız bakmanız gereken ilk bilgi bu olmalı.

Diagnostics bilgisini Outlook üzerinden Site Mailbox özellikleri sayfasına ulaşarak email olarak alabilirsiniz.


Resim-9


Resim-10

Site Mailbox için Exchange Management Shell Komutları…

Powershell üzerinden site mailboxlar ile ilgili bilgi almak ve değişiklik yapmak için şu komutları da kullanabiliriz:

Get-SiteMailboxDiagnostics

Size Site Diagnostics bilgisini verecektir. Site Diagnostics bilgisi bir önce kısımda bahsettiğim gibi senkronizasyon ile ilgili ayrıntıları içerir.

Get-SiteMailbox , Set-SiteMailbox

Get-Site Mailbox ile ilgili olarak bilgileri verecektir bu ayarlarda değişiklik yapmak için Set-SiteMailbox komutunu kullanabilirsiniz.

Provisioning Policy Komutları

 • Get-SiteMailboxProvisioningPolicy,
 • Set-SiteMailboxProvisioningPolicy,
 • New-SiteMailboxProvisioningPolicy,
 • Remove-SiteMailboxProvisioningPolicy

Provisioning Policy komutlarını kullanarak yeni oluşturulan veya var olan Site Mailboxlar için Quota bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Kurulumu default ayarlarla yaptığınız zaman Exchange Server 2013 Mailbox’lar için Quota değerleri için şu limitleri kullanıyor,

 • Issue a warning at (GB): 1.9
 • Prohibit Send at (GB): 2
 • Prohibit Send and Receive at (GB): 2.3

Site Mailboxlar için ise Default Provisioning Policy değerleri kullanılıyor. Bu değerler:

 • Issue a warning at (GB): 4.5
 • Prohibit Send at (GB): Yok
 • Prohibit Send and Receive at (GB): 5
 • MaxReceiveSize: 36 MB

Test-SiteMailbox

Sorun çözme konusunda yardımcı olacak olan Test-SiteMailbox komutu belirli ayarları test edecektir. Test Sonucunda size başarılı veya başarız olarak her adımı sunacaktır. Test-SiteMailbox komutu şu testleri gerçekleştirir.

 • Loading AuthServer
 • Loading PartnerApplications
 • Checking PartnerApplication ‘Exchange Online’
 • Checking PartnerApplication ‘SharePoint Enterprise
 • Loading AuthConfig
 • Checking ServiceName
 • Checking Current Certificate
 • Checking Previous Certificate
 • Checking SharePoint API Call Under Oauth

Update-SiteMailbox

Senkronizasyonu başlatmak için kullanabilirsiniz.

Bence…

Site Mailbox özelliği iyi düşünülmüş ve kullanışlı bir özellik. Özellikle Sharepoint altyapısına sahip firmalar için çok faydalı bir iletişim yöntemi olabilecek seviyede görünüyor.

Site Mailbox konusunda sizlere bu üç bölümde mümkün olduğunca fazla bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir