1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013’te Kullanıcılara Mail Adresi Nasıl Tanımlanır?

Exchange 2013’te Kullanıcılara Mail Adresi Nasıl Tanımlanır?


Ruijie Teknoloji Günü

Exchange kurulumundan sonra sıra kullanıcılara e-posta adresi tanımlamaya geldi. Bu işlemi tek tek kullanıcılar için yapabileceğiniz gibi bir Shell komutu ile otomatik olarak ta açabilirsiniz. Makale sonunda bir komut örneği bulabilirsiniz.

Active Directory’de olan bir kullanıcıya mail adresi tanımlamak için Exchange Admin Center içerisinden > Recipients > Mailboxes kısmına geliniz. Bu alan kullanıcılarınıza e-posta adresi oluşturmak, e-posta adresini değiştirmek, silmek gibi kullanıcı tarafındaki işlemleri kapsamaktadır. Bu kısımda + işaretine basınız ve “User Mailbox” kısmını seçiniz.


Resim-1

Açılan ekranda iki kısım göreceksiniz.

  • Existing User (Active Directory de hesabı olan bir kullanıcıya e-posta adresi tanımlamak için kullanılır.
  • New User Active Directory’de hesabı olmayan kullanıcı için hem kullanıcı oluşturur hem de e-posta adresi oluşturur.

Existing user’ı seçin ve “Browse” butonuna basınız.


Resim-2

Açılan ekranda e-posta oluşturmak istediğiniz kullanıcınızı seçiniz.


Resim-3

Seçtikten sonra ekranın aşağısında “More Options” linki bulunacaktır. Bu linke tıkladığınızda aşağıda görüldüğü gibi kullanıcının e-posta kutusunun açılacağı Database i seçebilirsiniz. Ayrıca bu kullanıcı için bir arşiv Database’i ve “Adres Book Policy” tanımlayabilirsiniz. İlgili seçimleri yaptıktan sonra “Save” butonuna basınız.


Resim-4

Kullanıcı için bir e-posta adresi oluşturmuş oldunuz.


Resim-5

Eğer Existing User yerine New User ı seçerseniz aşağıda görüldüğü gibi sizden Active Directory’de oluşturulacak kullanıcı bilgilerini isteyecektir.


Resim-6

Ayrıca şuna dikkatinizi çekmek isterim. Bu kısımda bulunan çöp kutusunda iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

  • Delete Hem kullanıcı e-posta adresini hem de kullanıcının Active Directory hesabını siler.
  • Disable Kullanıcının e-posta adresini kapatır fakat Active Directory hesabında bir değişiklik yapmaz.


Resim-7

Kullanıcılarınızı otomatik olarak oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-User -RecipientTypeDetails User -OrganizationalUnit “domain/OU adı” | Enable-Mailbox

Eğer isterseniz sonuna -database “DB adi” komutunu da eklerseniz açılacak kullanıcılar için Database’de belirtmiş olacaksınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap