1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 Attachment Block Nasıl Yapılır?

Exchange 2013 Attachment Block Nasıl Yapılır?


Bu makalemiz de Exchange Server 2013 mail Server’ımız de Attachment Blocklama işlemini anlatmaya çalışacağım.

Exchange Admin Center‘den Mail Flow > Rules‘a geliyoruz sonrasın da +‘ya tıklayıp “Create a new rule” diyoruz.


Resim-1

Açılan yeni kural ekleme penceresin de Name kısmından kuralımıza bir isim veriyoruz.


Resim-2

“Apply this rule if..” ‘den Any attachment’s content includes’i seçip açılan specify words or phrases penceresine blocklamak istediğimiz uzantıları yazıp + ‘ya basarak ekliyoruz ben bu makale de .jpg uzantısını yasaklamaya çalışacağım.


Resim-3


Resim-4

Daha sonra bir alt satır da ki “Do the following” bölümünden Reject the message with the explanation’u seçip specify rejection penceresine kullanıcıya dönecek olan hata mesajında ki uyarıyı yazıyoruz. Buradaki ayar size kalmış dilerseniz kullanıcıya hiçbir ileti göndermeden direkt olarak maili de sildirebilirsiniz.


Resim-5


Resim-6

Ok diyerek pencereyi kapattıktan sonra kuralımızı Save diyerek kaydediyoruz.


Resim-7

Attachment blocklama işlemi bu kadardır. Yasaklanmamasını istediğiniz bir kullanıcı var ise More options ‘ı aktif ederek Except if.. ekranından uygulayabilirsiniz.

Bir başka makale de görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1987 İstanbul-Eyüp doğumluyum, evli ve 1 çocuk babasıyım. 2003 yılından bu zamana kadar çeşitli firmalar da danışmanlık, sistem ve network uzmanı olarak görev aldım. Şu anda İstanbul, Zeytinburnu’nda uluslararası cam kalıbı imalatı yapan bir firma da IT sorumlusu olarak çalışmaktayım. Microsoft tarafın da MCP ve MCS unvanlarına sahibim, ayrıca 2013 sonun da MCSE eğitimimi bilişim eğitim merkezinden aldım.

Yorum Yap