İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 Public Folders – Neler var? Neler Değişti? Nasıl Kullanılır? – Bölüm 2

Exchange 2013 Public Folders – Neler var? Neler Değişti? Nasıl Kullanılır? – Bölüm 2


Ruijie Teknoloji Günü

Exchange 2013 Public Folder yapısını incelediğimiz bu yazı serimizde ilk bölümde yapısal değişikliklere bakmıştık. Bu bölümde Public Folder Mailbox’larının oluşturulmasını inceleyeceğiz.

İlk bölümde belirttiğimiz önemli noktalardan bir tanesi Exchange 2013 public folder mailbox oluşturmadan önce şunu bilmemiz gerekiyor; İlk oluşturacağımız Public Folder Mailbox, Master Hierarchy Mailbox olacaktır ve hiyerarşi değişikliklerinin yazılabildiği tek mailbox olacaktır. Ardından oluşturulan Public Folder mailboxları ilk oluşturduğumuz hiyerarşi bilgisi için Master Hierarchy Mailbox’ın sadece okunabilir kopyası olacaktır. Bu mailbox içerisinde Public Folderlar bulunacak ve bu public folderlara erişim bu master üzerinden yapılacaktır.

Public Folder Mailboxlarının Oluşturulması

Exchange 2013’te artık Public Folder Management Console’da bulunmuyor. Public Folderlar mailbox olarak oluşturulduğundan artık Exchange Admin Center (EAC) veya Exchange Management Shell (EMS) ile yönetmemiz gerekiyor.

EAC’ye giriş yaptıktan sonra Public Folder oluşturmak için Public Folders sayfasına geçiyoruz. Daha önce Public Folder mailbox oluşturmadığımız için şu hatayı alıyoruz:


Resim-1

İlk Public Folder mailboxımızı oluşturmak için Public folder Mailboxes sayfasına geçip + işaretine basıyoruz.


Resim-2

Dikkat ederseniz “The first public folder mailbox created will contain the writable copy of the public folder hierarchy” şeklinde ilk oluşturulacak olan Public Folder Mailbox’ın hiyerarşi bilgisinin yazılabilir kopyası olacağı veriliyor.

Save seçeneğini seçip ilk Public Folder mailbox’ımızı oluşturuyoruz.


Resim-3

Aynı işlemi Exchange Management Shell ile yapmak isterseniz şu komutu kullanabilirsiniz. Eğer database belirtmezseniz Exchange kendisi seçecektir

New-Mailbox –PublicFolder –Name PublicFolderismi –Database Database01

İlk Public Folder Mailbox’ımızı oluşturduk.

Not:Eğer Primary Hierarchy’nin bulunduğu mailbox’ı silerseniz veya bir nedenden kaldırmanız gerekirse organization bilgisi değişmeyecektir. Bunun için bu makale serisinin son bölümün açıklamayı okuyabilirsiniz.

Birden fazla public folder mailbox oluşturmanız mümkün unutmayın ki diğer kopyalar tamamen hiyerarşinin kopyası olacak. EMS kullanarak farklı lokasyonlarda bulunan kullanıcılarım için iki Public Folder mailbox daha oluşturuyorum:


Resim-4

EAC ile Public Folder Mailboxlarımıza baktığımızda 3 adet Public Folder Mailbox görüyoruz. Bunlardan bir tanesi primary hierarchy diğerleri secondary hierarchy olarak belirtilmiş durumda.


Resim-5

Master Hierarchy’nin hangi Public Folder Mailbox olduğunu anlamamız EMS üzerindende mümkün. Get-OrganizationConfig komutuyla hangi Public Folder Mailbox’ının root olarak belirtildiğini bulabiliriz. Eğer Get-OrganizationConfig bilgisinde bulunan RootPublicFolderMailbox Guid değerini Public Folder mailboxlarımızla karşılaştırırsak Primary Public Folder Mailbox olarak adlandırdığım public folder’ın Primary olduğunu görebiliyoruz.


Resim-6

Public Folderlar için oluşturulmuş kullanıcı hesaplarına baktığımızda hepsinin disabled durumda olduğunu görebiliyoruz.


Resim-7

Bu noktada herhangi bir kullanıcımız Outlook ile baktığında herhangi bir Public Folder göremeyecektir.

Public Folder Mailboxlarımız hazır serimizin devamında Public Folderlarımızı oluşturacağız ve kullanıcı yetkilendirmesine bakacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap