1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013
 3. Exchange 2013 OWA Üzerinde Private Computer ve Light Versiyon Özelliklerinin Aktif Edilmesi

Exchange 2013 OWA Üzerinde Private Computer ve Light Versiyon Özelliklerinin Aktif Edilmesi


Exchange Server 2013 üzerinde OWA’ya giriş yaptığınızda Exchange Server 2010 OWA görünümünden farklı olmakla beraber, 2010 OWA üzerinde alıştığımız “Bu özel bir bilgisayardır” seçeneği ile “OWA Light sürüm” seçeneklerinin standartta aktif olmamasıdır.

Bu özellikleri aktif etmek isterseniz Exchange Shell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekecektir.

Get-OwaVirtualDirectory | Set-OwaVirtualDirectory -LogonFormat Username -DefaultDomain fatihteke.com

Bu komutta bulunan domaininizi kendi domaininiz olarak değiştiriniz. Ayrıca bu komut Get-OwaVirtualDirectory komutu ile başladığı için organizasyondaki bütün Exchange sunucuları üzerinde bu değişikliği yapacaktır.


Resim-1

Komutu çalıştırdıktan sonra OWA ekranına girdiğinizde aşağıdaki gibi “Private Computer” ile “Light version” seçeneklerinin seçilebilir durumda olduğunu göreceksiniz.


Resim-2

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 4 sene önce

  Exchange 2013 üzerinde bu komutu Get-OwaVirtualDirectory | Set-OwaVirtualDirectory -LogonFormat Username -DefaultDomain sirket.domain yaptım ama light versiyon gelmedi ve artık sirkedadi.com/ecp ye de baglanamıyorum direk sirket.exchange/owa yönleniyor ve Exchange Admin Center karsılama penceresi gelsede bilgileri girdiğimde hatalı diyor.

  • Merhaba Fuat bey,

   iisreset /noforce komutunu çalıştırıp denediniz mi acaba?Birde ECP nin owa ya yönlendirilmesi IIS üzerinde redirection bulunmasından dolayıdır. http to https kısmındaki redirect i kaldırırsanız ECP ye erişebilirsiniz.

   • 4 sene önce

    Fatih Bey iis resetledim sunucuyu kapattım açtım düzelmedi ve nasıl http to https kısmındaki redirect kaldıracağım peki tarif edebilirmisiniz?

 2. 4 sene önce

  Bütün owa’dan giren kullanıcılar Girdiğiniz kullanıcı adı veya parola doğru değil. Tekrar girmeyi deneyin. mesajı geliyor.

 3. Fuat Bey isterseniz forum üzerinden devam edelim. yardımcı olmaya çalışayım.
  http://www.mshowto.org/forum/

  • 4 sene önce

   Fuat Bey, domainadi\username olarak denedim basarili oldu ama öncesinde kullanıcılar adsoyad – sifre girdiğinde girebiliyorlardı şimdi ise domainadi\adsoyad – sifre sekline dönüştü light versiyon vs ilgisi yok hiçbirsey gelmedi daha çalışan sistemde tövbe bismillah denemem 🙂

  • 4 sene önce

   Fatih Bey nasıl disable yapılıyor onun komutunu paylaşırmısınız.

 4. 4 sene önce

  Merhaba arkadaşlar bugün sorunun çözümünü buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

  http://www.elmajdal.net/ExchangeServer/How_to_Change_OWA_Logon_Option_in_Exchange_Server_2013.aspx

  User name only seçiliydi zaten bunun üzerine Domain\user name yaptım iss i restart yaptım sonrasında tekrardan User name only secip tekrardan iss restart yaptım ve düzeldi.