1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Service Pack 2 OWA Mini – Exchange 2010 Service Paketi ile Gelenler 2

Exchange 2010 Service Pack 2 OWA Mini – Exchange 2010 Service Paketi ile Gelenler 2

Outlook Mobile Access veya OMA özelliğini Server 2003 kullananlarınız hatırlar. Bu özellik Server 2007 itibari ile kaldırılmıştı. Yoğun istek üzerine bu özellik tekrar bizler ile birlikte. Bu özelliği kim ister ki diye düşünmeyin. Yoğun istek Active Sync bulunmayan browser based mobil cihaz kullanıcılarının çoğunlukta olduğu kıtalardan geldi.

adresi biraz ilginç gelebilir bunun nedeni ’da bu özelliğin OWA virtual directory altında farklı bir virtual directory olarak oluşturulmuş olması. Bu nedenle OMA’ya erişim için OWA adresinizin sonuna /OMA eklemeniz yeterli.

Örneğin: https://mail.icsbermuda.com/owa/oma


Resim-1

OWA Mini arayüzü ve özellikleri çok kısıtlı.

Email Gönderebilir, tüm klasörlerdeki e-maillarınızı okuyabilirsiniz.

Calendar, Contacts, Tasks ve organizasyon Adres Defterine ulaşmanız mümkün.

Out of Office ve Bölgesel zaman ayarınızı değiştirebilirsiniz.


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5

OWA mini üzerinde log off tuşu bulunmamaktadır ve herhangi bir cookie kullanılmamaktadır. OMA mini HTML2 kullanılarak yazılmıştır.

OWA mini Exchange Service Pack 2 kurulduğunda otomatik olarak aktif halde gelecektir. OWA erişimi olan herkes kullanabilecektir.


Resim-6


Resim-7

Eğer OMA erişimini engellemek istiyorsanız. Virtual Directory üzerinden veya OWA Mailbox Policy ile erişimi engelleyebilirsiniz.

Set-OwaVirtualDirectory –Identity “owa (Default Web Site)” –OWAMiniEnabled $False


Resim-8

Set-OwaMailboxPolicy –Identity Default –OWAMiniEnabled $False (Bu örnekte default policy kullanıldı eğer farklı policyler oluşturduysanız o zaman hangisinde değiştirmek istiyorsanız o policynin ismini kullanın)


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap