1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Mailbox Taşıma Sonrası Blackberry Mail Problemi

Exchange 2010 Mailbox Taşıma Sonrası Blackberry Mail Problemi

Bu yazıda Exchange 2010 da bir database’den başka bir database aktarılan bir mailbox eğer blackberry kullanıcısı ise ve mail alışverişi yapamıyorsa yapmanız gerekenler anlatılmıştır. Exchange 2010 da BES kullanıcıları (bir tane bile taşınmış olsa) taşındıktan sonra Exchange üzerinde haklar tekrardan verilmeli.

Exchange Management Shell de aşağıdaki komutları çalıştıralım. “BESadmin” yazan yere kendi BES servis account’unuzun adını yazın. Ve “DC=mslinuxtr,DC=com” yazan yere de firmanızın domain adını yazınız.

Get-MailboxDatabase | Add-ADPermission -User “BESadmin” -AccessRights ExtendedRight –ExtendedRights Receive-As, ms-Exch-Store-Admin


Resim-1

Add-RoleGroupMember “View-Only Organization Management” -Member “BESadmin”


Resim-2

Add-ADPermission -InheritedObjectType User -InheritanceType Descendents -ExtendedRights Send-As -User “BESadmin” –Identity “DC=mslinuxtr,DC=com”


Resim-3

Komutlardan sonra senkronizasyonu beklemeden hızlıca aktifleştirmek için Exchange Information Store’u restart edip BES sunucusunu komple Restart ederseniz sunucu açıldığında diğer cihazlar da çalışmaya başlayacaktır.

BES sunucusunu Restart edip Exchange servisini restartlamayıp senkron olması için bir süre beklerseniz senkron olacaktır.

Not: Yaptığımız işlem BESadmin kullanıcısına ilgili Mailbox üzerinde yetki vermek. Bu işlemi Management Console üzerinden yaptığınızda çalışmıyor. Management Shell üzerinden yapmak gerekiyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap