1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010’da Bozulan Client Access Rolünün Yeniden Yüklenmesi

Exchange 2010’da Bozulan Client Access Rolünün Yeniden Yüklenmesi

günümüzde vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir. Artık sadece iş yerinde değil gerek cep telefonlarımızdan gerekse evden e-postalarımızı takip etme ihtiyacı hissediyoruz. (OWA) ile internet üzerinden e-postalarımızı kontrol etmenin kolaylığı bizler için anlatılamaz.

Bu makalemde OWA’nızın erişilemez ve rolünüzün çalışmadığı bir durumda nasıl ’i kaldırıp kuracağınızı anlatacağım.

Öncelikle aşağıdaki hata ekranından başlayacağız. Aşağıda gördüğünüz erişilemez bir OWA ekranı sonucudur. Burada bizden Web.config dosyasını düzenleyerek detaylı bir hata mesajını görmemiz isteniyor.


Resim-1

Client Access rolünü kaldırma için öncelikle “WinRM IIS Extension” özelliğini kaldırmamız gerekmektedir. Bu işlem için özelliklerinden (features) “WinRM IIS Extension” kaldırılır.


Resim-2

Kaldırma işlemi başarılı olduktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz. “Close” butonuna basarak ekranı kapatınız.


Resim-3

Program Ekle Kaldır menüsünden ’ ı kaldır butonuna basınız. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. “Next” e basınız.


Resim-4

Exchange Server ekranındaki “Client Access Role” ün önündeki işaretleme kutucuğunu kaldırarak “Next” butonuna basınız.


Resim-5

İşlem başladığında ön şartlar kontrol edilecektir. Eğer bu şartlar sağlanıyor ise aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Next’e basarak rolü kaldırma işlemine başlayabilirsiniz.


Resim-6

İşlem başarılı bir şekilde devam ettiğinde aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Finish’e basınız ve kurulum ekranını kapatınız.


Resim-7

Client Access rolünü tekrar kurmadan önce kaldırdığımız WinRM IIS Extension özelliğini Windows Server özelliklerinden (features) kuracağız.


Resim-8

Client Access Rolünü kaldırma işlemini Program Ekle&Kaldır menüsünden yapıyoruz. Kurulum için ise DVD sine (ya da iso dosyasına) ihtiyacımız vardır. DVD yi sunucumuza takıp başlattıktan sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Dil ayarlarınızı seçtikten sonra “Step 4 Install Microsoft Exchange” Linkini tıklayınız.


Resim-9

Kurulum ekranında “Client Access Role” ün önündeki işaret kutusunu işaretledikten sonra “Next” Butonuna basarak devam edin.


Resim-10

Kurulum için ön şartlar incelenecek, bir problem yoksa aşağıdaki gibi size kuruluma geçmeye hazır olduğunu söyleyen ekran gelecektir. “Install” butonuna basarak kurulma geçiniz.


Resim-11

Böylece çalışmayan Client Access rolünüzü Exchange sunucunuzdan kaldırıp tekrar kurmuş oldunuz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Exchange 2010 Client Access Server: Uninstall Guide

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap