1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2007

Exchange 2007 de Yeni Storage Group Açılması ve Mailbox Taşınması


0

Şirketlerde her zaman standartlara uymayan yüksek mevkiide bulunan kişiler vardır. Personele uyguladığınız mailbox kısıtlamalarını bu kişilere yapamazsınız. Tabi bu değişiklikleri kullanıcı bazlı da yapabilirsiniz ama kullanıcı sayısı arttıkça kaybedeceğiniz zamanda artacaktır. Bu problemi merkezi bir yöntem ile çözmek için müdürlere yada torpilli kişilere yeni bir “Storage Group” açıp mailboxları bu “Storage Group” içerisine taşıdığımızda işlerimiz çok daha kolaylaşacaktır. Çünkü “Storage Group” bazında yetkilendirme ile birden fazla kullanıcı etkilemiş olursunuz.

Exchange Enterprise sürümü maksimum 50 adet Storage Group ve 50 Adet Mailbox destekler

Öncelikle “Mailbox” ların bulunacağı klasörü başka bir disk üzerinde açıyoruz.Resim 1
 

Klasörü açtıktan sonra Exchange üzerinde “Server Configuration” içerisinde “Mailbox” içerisinde bulunan “Database Management” içerisinde sağ click ile “New Storage Group” u seçin.Resim 2

Açılacak olan ekranda Grup adı, log dosyalarının yeri ve system dosyalarının yerini soran bir ekran gelecektir. Gerekli bilgileri doldurup “New” butonuna basnız,


Resim 3

Storage Group açma işlemi başarılı bir şekilde yapıldığını gösteren sistem mesajını gördükten sonra “Finish” butonuna basarak sihirbazı kapatıyoruz.


Resim 4
 

Şimdi oluşturduğunuz yeni “Storage Group” üzerinde sağ click ile “New Mailbox Database” i seçin. Bu işlem ile mailbox database i oluşturmuş oluyoruz.


Resim 5

“New Mailbox Database” karşılama ekranında bulunan “Mailbox database name” kısmı için database e bir isim verin. “Mount this database” işaretini işaretleyerek database i kurulduktan sonra aktif hale gelmesini sağlayın ve “New” butonuna basın.


Resim 6

Database i oluşturma ve mount etme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra “Finish” butonuna basarak oluşumu bitiriyoruz.


Resim 7

Böylece hem “Storage Group” u hemde içindeki “Database” i oluşturmuş olduk, yer olarak seçtiğimiz diğer diski gösterdiğini görebiliyoruz.


Resim 8

Şimdi bu yeni “Storage Group” içerisindeki yeni “Mailbox Database” e istediğimiz kişileri taşıyabiliriz. Bunun için Mailbox kısmından taşımak istediğimiz kişinin üzerinde sağ click ile “Move Mailbox” dememiz işlemi başlatamak için ortamı hazırlayacaktır.


Resim 9

Karşımıza bu mailbox ı hangi database e taşımamızı belirteceğimiz ekran gelecektir. Yeni açtığımız database i seçip “OK” butonuna basınız.


Resim 10

Şimdi karşımıza gelecek ekran önemlidir. Taşıma anında Exchange in nasıl davranacağını burada belirtiyoruz. “If corrupted messages are found” “Eğer kopmuş mesajlar varsa ne yapayım” Sorusu için iki cevap hakkınız var. “Skip the mailbox” ve “Skip the corrupted messages” Burada herhangi bir şekilde bağlantısı kopmuş mesajlar bulunursa mailbox taşımayı bitir yada o mesajı geç demeliyiz. Eğer “Skip the corupted messages“ i seçerseniz size kaç tane mesajı geçeyim diye birde sayı isteyecektir. Eğer isterseniz “Global Catalog” ve “Domain Controller” i de gösterebilirsiniz. En altta bulunan checkbox ise mailbox ı eğer mevcut sürümden daha eski bir Exchange e taşıyorsanız mesaj rullarını hariç kılmanız içindir. “Next” butonuna basarak devam ediyoruz.


Resim 11

Bir sonraki ekran işlemin ne zaman yapılacağını soran ekrandır. “Immediately” işlemin hemen yapılması için, “At the following time” kısmını seçip aşağıdaki kısımdan tarih ve zaman verirseniz işlemin o zamanda yapılması için komut vermiş olursunuz. En altta bulunan checkbox ise eğer taşıma işlemi X saat sonra devam ederse  işlemi iptal et gibi güzel bir kısımdır. (Cancel tasks that are still running after (hours) ) “Next” ile devam ediyoruz.


Resim 12

Gerekli bilgileri girdikten sonra mailbox taşınmaya hazır hale gelir. “Move” diyerek işlemi başlatıyoruz.


Resim 13

İşlemin başarılı bittiğini gösteren son ekran gelecektir. “Finish” butonuna basarak taşıma işlemini bitiriyoruz. Böylece bir kişinin mailboxını bir “Storage Group” altında bulunan “Mailbox Database” den başka bir “Storage Group” içerisindeki başka bir “Mailbox Database” e taşımış olduk.


Resim 14

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

 technet.microsoft.com

msexchange.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir