1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007
  3. Exchange 2007’de LCR (Local Continuous Replication) Kurulumu

Exchange 2007’de LCR (Local Continuous Replication) Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

  ile gelen yeni özelliklerden biri de yani local olarak database in bir kopyasını başka bir diske replike etmek olarak açıklayabiliriz. Veri tabanının sürekli güncellenen bir kopyasının başka bir diskte tutmak bizim için güvenliği maksimum seviyeye çıkarmamıza yardımcı olacaktır. LCR yapabilmemiz için bazı ön şartlar vardır. Bunlar;

1- İşlemi yapacağımız diskin makinaya direkt bağlı olması lazım. Bir Storage olabilir fakat networkteki başka bir diski gösteremeyiz,

2- Diskin NTFS ile formatlanması gerekmektedir,

3- Storage Group üzerinde sadece bir tane mailbox database var ise LCR yapılabilir. Bu konu çok önemlidir.

Öncelikle Farklı bir disk üzerinde bir klasör açıyoruz.


Resim  1

Daha sonra hangi database i LCR yapacak isek üzerinde sağ click ile “Enable Local Continuous Replication” u seçiyoruz.


Resim  2

Bu işlemden sonra karşımıza LCR nin ne olduğunu basit bir şekilde anlatan giriş kısmı gelecektir. “Next”  diyerek devam ediyoruz.


Resim  3

İkinci ekranda ise grubun adı ve LCR nin System ve Log file larının  nereye yapılacanın belirlendiği kısım vardır. Gerekli diskleri seçip “Next” e basıyoruz.


Resim  4

Bir sonraki ekran pasif kopyanın nerede tutulacağının gösterildiği ekrandır. “Browse” butonuna basarak yeri belirttikten sonra “Next” ile devam ediyoruz.


Resim  5

İşlemi başlatmak ve aktif etmek için karşımıza gelen ekranda “Enable” butonuna basıyor ve devam ediyoruz.


Resim  6

Sihirbazdan işlemi başarılı bir şekilde yaptığı bilgisi geldikten sonra “Finish” butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.


Resim  7

Bu işlemden sonra “Database Management” kısmına gittiğimizde göreceğiz ki database in “Copy Status” durumunda “Healthy” (sağlıklı) olduğunu göreceğiz.


Resim  8

İşlem tamamlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap