1

Exchange üzerinde mailbox’ı bulunan bir kullanıcının mailbox’ını başka bir kullanıcıya gösterme ihtiyacımız olabilir. Şöyle bir senaryomuz olsun; bir müdürümüz olsun ve yıllık izne çıksın. Bize desin ki benim maillerimi sekreterim okuyabilsin ve benim adıma cevap verebilsin. Bu işlemi 2 aşamada yapacağız. Birinci aşama müdürün maillerine erişim yetkisi, ikinci aşama ise onun adına mail atabilme yetkisi olacaktır. 

Öncelikle “Recipient Configuration” kısmındaki “Mailbox“a geliyoruz ve izin vereceğimiz kişi (ki bizim senaryoda müdür bey) üzerinde sağ clik yapıp “Manage Full Access Permission.…” kısmını seçiyoruz. 


Resim 1
  

Burada göreceğiniz gibi sadece “SELF” yani kendisi bulunmaktadır. Zaten standart olması gerekende budur. “Add” butonuna basıyoruz. 


Resim 2
  

Karşımıza mailbox’ı olan kullancılar çıkacaktır. “Search” kısmına sekreter yazarak sekreteri buluyoruz ve “OK” butonuna basıyoruz. 


Resim 3
 

Görüldüğü üzere şimdi Sekreteri mailbox hakları kısmına eklemiş olduk. “Manage” ve “Finish” butonlarına basarak hak verme işlemini tamamlıyoruz. 


Resim 4
 


Resim 5
  

Şimdi birde sekreterin kendi mailboxını kullanarak müdür adına mail atmasına izin verelim. 

“Recipient Configuration” kısmındaki “Mailbox”ta bulunan müdür beyin mailboxı üzerinde sağ clik yapıp “Manage Send As Permission…” kısmını seçiyoruz. 


Resim 6
  

Aynı “Full Mailbox Access” yetksi verir gibi Sekreteri ekliyoruz.
  


Resim 7
 


Resim 8
 

“Finish” butonuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. 


Resim 9
  

Şimdi sekreter hanım Outlook’unu açarak “From” Kısmına Müdür beyi seçerek onun adına mail atabilir. 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

 Referanslar 

technet.microsoft.com 

experts-exchange.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir