İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2003
 3. Microsoft Exchange 2000 ya da 2003 Server Yedeği Nasıl Alınır?

Microsoft Exchange 2000 ya da 2003 Server Yedeği Nasıl Alınır?


Ruijie Teknoloji Günü

Bir Exchange Administrator’ın en temel görevlerinden biri günlük veya dönemsel Exchange yedeği almaktır. Bu işlem .exe ile kolaylıkla yapılabilir. Exchange yedeği ve olmak üzere iki ayrı şekilde alınabilir.

Online

1. Avantajları nelerdir?

Online Backup exchange serverınız işlevselken ve database bağlıyken (mount) yapılır. alma sırasında kullanıcılarınız işlemin farkında olmadan çalışmaya devam edebilirler. Ayrıca online backup database loglarınızı da temizleyecektir.

Bir diğer önemli avantajı ise; database’i dosya sistemi düzeyinde bozulmalara karşı denetlenecektir. Eğer bir sorun algılanırsa backup yarıda kesilecektir. Bu nedenle online backup sonrasında, olay görüntüleyicisine bir göz atmakda fayda var. Database’de herhangi bir hata varsa; erken teşhis etmenizi ve zamanında müdahale edebilmenizi sağlayacaktır.

2. Yapılır?

a. Başlat | Çalıştır ‘ a tıklayın ve aç kutucuğuna “NTBackup.exe” (tırnaklar olmadan) yazın. TAMAM a tıklayın

b. Backup sihirbazı açılacaktır. Advanced (Gelişmiş) mode ‘ a tıklayın.

c. Backup (yedek) sekmesine tıklayın

d. Backup sekmesinde Exchange Server ‘ı genişletin, altında Serverınızın adını göreceksiniz.Serverınızın altın Exchage Information un önündeki kutucuğu işaretleyin.

e. Backup Media or file Name bölümünde yedeği alacağınız yeri gösterin. (Bu bir tape device, harddisk ya da herhangi bir depolama ünitesi olabilir.) Backup dosyasının ismini seçerken; uygun bir tanımlama yapmanız yerinde olacaktır.

f. Start Backup butonuna tıklayın. Eğer daha önce aynı dizine bir backup aldıysanız; karşınıza gelen menüde “append backup”’ı seçmeniz eski backup ı genişletecektir. “Replace the data on the media”’ yı seçerseniz eski backup silinip yeniden yazılacaktır.

g. İstediğiniz seçimi yaptıktan sonra tekrar “start backup” a tıklayın.

Offline Backup

1. Nasıl Yapılır?

Offline backup alabilmeniz için exchange servisini durdurmalısınız.

Başlat | Çalıştır ‘ a tıklayın ve aç kutucuğuna “services.msc” (tırnaklar olmadan) yazın. TAMAM a tıklayın. Açılan hizmetler (services) penceresinde Microsoft Exchange Information Store servisini bulun. Servise sağ tıklayın ve durdurun.

Servis durduktan sonra, Exchange’in kurulu olduğu klasördeki (c:\program files \exchsrvr \) klasörünü kopyalamanız yeterli olacaktır. İşlem bittikten sonra exchange information store servisini başlatmayı unutmamalısınız.

2. Hangi Durumlarda Offline Backup Alınır?

a. Online backup alamıyorsanız. Database’inizde dosya sistemi düzeyinde bozulmalar varsa

b. Backup yazılımınız exchange ‘de online backup alınmasına izin vermiyorsa

3. Offline Backup’ın dezavantajları nelerdir?

a. Information store servisini durdurmanız gerektiği için kullanıcılarınız mailboxlara erişmeyeceklerdir.

b. Database’e zaten yazılmış olan log dosyalarınız temizlenmeyecektir.

c. Database hatalara karşı denetlenmeyecektir. Bu nedenle aldığınız yedek güvenilir olmayabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Backing up Exchange Server 2003

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Selamlar,

  firmamiz Exchange 2003 Mail Serverini artik firma icinde yedeklemeyi istiyor. Ntbackup ile yedekleme yöntemini yada herhangi bi yöntemi otomatik hale getirmek mümkün mü acaba? Bord kapsaminda bu islemi otomatik hale getirip günün belirli saat ve ya saatlerinde yedekleme yapmayi düsünüyoruz. Fikirlerinizi bizimle paylasirsaniz sevinirim!

  Saygilar

  Murat

 2. Merhaba,

  cevabiniz icin tesekkürler. Peki bu islemi NTBACKUP haricinde yapmak mümkün mü? Yani NTBACKUP + Schedule Task’i bir arada barindiran bir freeware mevcut mu?

  Tesekkürler,

  Murat

  • bu işi free yapan bir yazılım bugune kadar kullanmadım. Sunucularınızı Upgrade ederseniz, bu tarz işler çok daha kolaylaşır aslında. Bence geçici bir çözüm yerine bu tarz kalıcı bir çözüm düşünebilirsiniz.

 3. Selamlar,

  bana kalirsa zaten NTBACKUP ile yedekleme düsüncesindeyim, yalniz isi otomatiklestirmeye gelince Schedule olayi, okuduklarima göre, bazen pekde sadik calismiyormus. Hatta hic calismadigini yazanlar bile mevcut, sebebini arastirmadim konuyu dagitmamak icin.

  Sunuculari Upgrade derken neyi kastediyorsunuz biraz acabilir misiniz konuyu? Ben almanyadan yaziyorum, dogruyu söylemem gerekirse Exchange 2003 Mail Serveri hakkinda sifir bilgiye sahibim! Bana sadece otomatik yedekleme (full olarak) yapan yöntemleri arastirmam söylendi ve NTBACKUP + Schedule olayindan baska pek birsey bulamadim. Ücretliler ile ilgilenmedim bile…

  Dogruyu söylemek gerekirse bende iki arada bir derede kaldim.

  Saygilar,

  Murat

  • Murat selam,

   Ücretsiz olarak elde neredeyse sadece ntbackup var diyebilirim. Ücretli olarak ise birçok tool bulabilirsin. Örneğin, Microsoft DPM.

   Sunucu upgrade’i derken Exchange 2003’ü Exchange 2010’a upgrade etmek ve Server 2003’leri Server 2008 R2’ye upgrade etmeyi kast etmiştim. Bu tarz bir durumda en azından elimizde Powershell gibi bir abedava araç daha olacak.

   Almanya’ya selamlar. Sitenin oralardan da okunması gurur verici.

   Emre Aydın