İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. ESXTOP Nedir Nasıl Kullanılır?
k_zd_m_

ESXTOP Nedir Nasıl Kullanılır?

112719_0914_ESXTOPKulla1.jpg
Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımızda sizlere   Nedir nasıl kullanılır konusunu anlatıyor olacağım. ESXTOP  için gerçek zamanlı kaynak kullanımını ve gerektiği zaman sorun gidermek için kullanılan bir teknolojidir.

3 Farklı ESXTOP modu vardır.

  1. Interactive Mode
  2. Batch Mode
  3. Replay Mod

Interactive Mode: Tüm verileri gerçek zamanlı olarak göstermektedir. Yani çalışan yapınızı canlı bir şekilde monitörleyebilirsiniz.

Batch Mode: Veriler .csv olacak şekilde alınır ve daha sonrasında analiz edilir.

Replay Mode: VM-support komutu ile veriler toplanır ve daha sonrasında yorumlanır. Yakalanan performans bilgileri belirli bir süre o dönemde neler olduğunu gösterir.

Ben sizlere daha sık kullanılan ESXTOP interactive modu anlatıyor olacağım. Detaylı olarak da esxtop üzerinde disk, cpu ve memory kaynak kullanımlarını inceliyor olacağız.

ESXTOP interactive modunda 2 saniyede bir yenilenerek bize system kaynağını canlı yansıtır. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere esxtop komutunu yazdıktan sonra anlık görüntüyü görüyoruz.


Resim-1


Resim-2

Burdan sonra artık esxtop kısayol komutları ile disk, cpu, memory ve network gibi bölümlere geçiş yapabiliyoruz.

CPU‘ yu görmek için ekranımızda “c” harfini kullanıyoruz. Zaten ESXTOP komutu çalıştırıldığında bize ilk olarak cpu ekranını vermektedir.

MEMORY detaylarını görmek için “m” harfini kullanıyoruz.


Resim-3

DISK ADAPTÖR detaylarını görmek için “d” harfini kullanıyoruz. Tekrar bu ekran üzerinde “u” harfini kullanarak DISK AYGITLARINI görüyoruz.


Resim-4

Resim-5

ESXi sunucularının ağ kullanım istatistiklerini görmek için “n” harfini kullanıyororuz.

Resim-6

ESXi sunucusunun güç yönetimini görmek için interactive modda “p” harifini kullanıyoruz.

Resim-7

vSAN detaylarını görmek için “x” harfini kullanıyoruz.

Yardım menüsüne erişmek için “h” harfini kullanıyoruz.

Resim-8

“f” ilgili bölümdeki görünmesini istediğimiz tabların eklenmesi için kullanılmaktadır. Örneğin CPU ekranında inceleme yapıyorsak “f” yardımı ile görmek istediğimiz sütunları ekleyebiliriz.

Resim-9

“s” harfi interactive mod ekranında verilerin yenilenme süresini değiştirmek için kullanılan bir kısayoldur. Varsayılan olarak bu süre 2 saniyedir. Ayrıca anlık olarak Space Bar yardımı ile anlık güncelleme yapabiliriz.

“q” kısayoluda bizim esxtop‘dan çıkmamızı sağlamaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: ESXTOP, , ESXi, , , , cli,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdum. Lise de Kültür Koleji Fen Bilimleri bölümünden, Üniversite de İstanbul Kültür Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültelerinden mezun oldum. Bilge Adam, Karcher, Tekfen Mühendislik, Yıldırım Teknoloji firmalarında Teknik Destek Uzmanı, Sistem Destek Uzmanı, Sistem&Ağ Uzmanı ve Sanallaştırma ve Depolama Uzmanı olarak görev yaptım. Şu an kariyerime Belbim A.Ş firmasında Sanallaştırma ve Depolama Uzmanı olarak devam etmekteyim. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak mesleğimi severek yapmaktayım ve aynı zamanda bir hobi gibi görmekteyim. Her zaman yeniliklere açık biriyim. Bilmediklerimi öğrenmeyi, bildiklerimi de paylaşmayı kendime prensip edinmişimdir.

Yorum Yap