1. Ana Sayfa
  2. Container
  3. Docker Desktop Dashboard

Docker Desktop Dashboard

112219_1600_DockerDeskt2.png

for Windows kullanıyorsanız ve CLI yerine ara yüz kullanmayı tercih ediyorsanız Kitematic‘i duymuş ya da kullanmışsınızdır. Docker Desktop Community 2.1.6.1 ile gelen ise bize yeni bir ara yüz sağlıyor. Bu versiyonun henüz stabil olmadığını ve edge channel üzerinden kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Stabil versiyon üzerinden “switch to another channel” seçeneği ile edge channel’a geçmek isterseniz kurulum sonrasında hala stabil versiyonu kullandığınızı fark etmek gibi durumlar yaşayabilirsiniz, bu nedenle denemek için stabil versiyonu sisteminizden kaldırıp edge versiyonunu kurmanız daha uygun olabilir.

NOT: Daha önce ile herhangi bir tecrübeniz olmadıysa yine MSHOWTO üzerindeki Windows Containers Nedir? Nasıl Kullanılır?‘a bakabilirsiniz.

Resim-1‘de system tray’de yer alan docker ikonuna sağ tıklayarak ulaşabildiğiniz menüde “Dashboard” seçeneğinin eklendiğini görebilirsiniz.

Resim-1

Dashboard linkine tıkladığımızda ise Resim-2‘de göreceğiniz gibi yeni Dashboard ile karşılaşıyoruz ve mevcut container’ları görebiliyoruz.

Resim-2

Container üzerinde tıkladığınızda ise detay sayfasına gidiyor. Resim-3‘te göreceğiniz gibi container loglarına (Logs) ve container ile ilgili detaylara (Inspect) erişebilirsiniz.

Resim-3

Stats kısmında ise CPU ve memory kullanımı, disk okuma/yazma ve network I/O bilgilerini bulabilirsiniz (Resim-4).

Resim-4

Sağ üst köşede mavi renkli gördüğünüz butonlar ile sırasıyla interactive terminali (CLI) açabilir (Resim-5), container’ı durdurabilir, tekrar başlatabilir ve ya silebilirsiniz.

Resim-5

Üst menüde gördüğünüz debug işareti ile de Resim-6‘da göreceğiniz sorun giderme ekranına ulaşabiliyorsunuz.


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.docker.com/docker-for-windows/edge-release-notes/

TAGs: Docker, , Docker for Windows, Docker Desktop Dashboard,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir.

Yorum Yap