İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Vmware ESXi 5.1’de Boş Datastore’u Unmount Edememe Sorunu Çözümü

Vmware ESXi 5.1’de Boş Datastore’u Unmount Edememe Sorunu Çözümü


ESXi 5.x’e geçiş sonrası Datastore Unmount etmek istediğinizde aşağıdaki hatayı alıyorsanız bunun çözümü için izlenecek adımları bu yazımızda anlatacağım.


Resim-1

Öncelikle bir Datastore’u unmount etmek için bazı öne gereksinimler var bunlar hata ekranında da yazıyor ve bu ön gereksinimler sağlanmadan ilgili Datastore’u unmount edemeyiz.

Datastore unmount için ön gereksinimler:

1-     Datastore içerisinde sanal makine bulunmamalı

2-     Datastore, Datastore Cluster üyesi olmamalı

3-     Datastore, Storage DRS tarafından yönetilmemeli

4-     Storage I/O Control edilmeli

5-     Datastore, HA Heartbeat tarafından kullanılmamalı

Datastore içinde sanal makine olmamasına rağmen hata ekranında Datastore içerisinde sanal makine olduğu hatasını alıyor isek;

Bu Datastore içerisindeki bir sanal makineyi yeni Datastore’a taşımadan önce Snapshot’ını almış olabiliriz ve Datastore menüsünde Virtual Machines Tab’ında Unmount etmeye çalıştığımız Datastore içerisinde sanal makine görürüz.

Bu durumu düzeltmek, sanal makinelerdeki snapshot’ları silmeniz gerekmekte. Bu işlemi aşağıdaki adımlar ile yapabiliriz.


Resim-2


Resim-3

Unmount etmek istediğiniz Datastore içerisindeki tüm sanal makinelerden Snapshotları Delete All ile sileriz. Böylece Datastore’u unmount edebiliriz.

Önemli not: Datastore içinde iso dosyası varsa ve sanal makinelerde bu iso kullanılıyorsa, sanal makinelerden iso unmount edilmelidir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İsmail Yılmaz, 1981 yılında doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Yalova’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Çalışma hayatına Bursa’da başladı 11 yıldır kendi iş dallarının öncü firmalarda görev aldı. Şu anda Bilge Adam Kurumsal’da Sunucu ve Veri Depolama biriminde danışman olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: VCP3/4/5, MCSE NT4.0

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir