1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. ESXi 5.1 ile iSCSI Multipathing Nasıl Yapılır?

ESXi 5.1 ile iSCSI Multipathing Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda daha önce değindiğimiz iSCSI ayaları konusunun devamı olarak iSCSI Multipathing nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

Öncelikle ESXi 5.1’de ki multipathing seçeneklerine ve ne anlama geldiklerine bakalım.

Most Recently Used (MRU)

ESXi Host açılırken ilk bulunan path üzerinden çalışır. Eğer bu path kullanılamaz olursa ESXi Host alternatif path’e geçer ve kullanılabilir olduğu sürece bu path’i kullanır. Eğer LUN veya LUN’lar Active/Passive Storage controller tarafından sağlanıyorsa ESXi Host ilk path’e geri dönmez, kullanılabilir olduğu sürece mevcut path’i kullanır.

Fixed (Fixed)

Eğer ayarlanmışsa kullanıcı tarafından tercih edilen path’i kullanır, eğer ayarlanmadıysa ESXi Host açılırken ilk bulunan path üzerinden çalışır.

Eğer ESXi Host tercih edilen path’i kullanamazsa veya path kullanılamaz durumda ise alternatif path seçer ve o path üzerinden çalışır.

ESXi Host tercih edilen path kullanılabilir olduğunda otomatik olarak bu path üzerinden çalışmaya devam eder.

Fixed path kuralı Active/Active Storage Array’ler için varsayılan seçenektir.

Round Robin (RR)

Tüm mevcut path’leri kullanır. İstekleri sırasıyla her path’e gönderir. Path’ler arasında dağıtım ve yük paylaşımı yapar.

  • Active/Passive Storage Array’ler için, sadece active controller kullanılır. Yani Active/Passive Storage Array kullanıyorsanız Round Robin yerine diğer multipathing seçenekleri kullanılmalıdır.
  • Active/Active Storage Array’ler için, tüm path’ler Round Robin tarafından kullanılır.

Önemli not: Round Robin Microsoft Cluster Service (MSCS) leri tarafından kullanılan LUN’larda desteklenmemektedir.

Fixed path with Array Preference (VMW_PSP_FIXED_AP)

ESX/ESXi 4.1 ile duyurulmuştur ve kullanıma sunulmuştur, ALUA destekleyen Active/Active ve Active/Passive Storage Array’lerinde çalışmaktadır. Bu kural tercih edilen path seçimi için Storage Array’e query’de bulunur. Path seçimini eğer kullanıcı elle yapmadıysa Storage Array bazı kriterler ile path’i kendisi seçer.

Önemli not: Bizim tavsiyemiz kullandığınız Storage marka ve modelini VMware Compatibility Guide içerisinden arayarak hangi path kurallarını desteklediğini kontrol etmeniz ve Storage üreticisinin tavsiye ettiği path kuralını kullanmanız olacatır.

Multipathing hakkında bukadar bilgiden sonra artık iSCSI ile multipathing nasıl yapılır onu görelim. Her zamanki gibi senaryo üzerinden devam edeceğiz. Senaryomuza göz atalım. Senaryomuzda iki adet ESXi Host’umuz var ve her Host’ta iki adet iSCSI vmkernel portgroup var. iSCSI vmkernel portgroup’lar tek ethernet kartı üzerinden network’e bağlılar. iSCSI Storage Array olarak Starwind 4.0 kullanıyoruz.


Resim-1

ESXi Host’larımızda iki adet iSCSI vmkernel portgroup oluşturarak işe başlıyoruz. (Tek Host üzerinde yapılanları burada ekran görüntüleri olacak. Sizler kendi ortamlarınızda buradaki işlemleri her Host’unuzda ayrı ayrı yapmanız gerekir.)

Aşağıdaki ekran görüntülerinde sırasıyla iki adet virtual switch ve iSCSI için iki adet vmkernel portgroup oluşturulmuştur.


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5


Resim-6


Resim-7


Resim-8


Resim-9

Artık portgroup’larımız hazır olduğuna göre bu portgroup’ları iSCSI Software Adapter’e Bind edebiliriz.

ESXİ 5.1 ile iSCSI ayarlarının nasıl yapıldığı konusu için aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz;

https://www.mshowto.org/esxi-5-1-de-iSCSI-ayarlari.html

Aşağıdaki ekran görüntüsünde add butonuna tıklayarak oluşturduğumuz vmkernel portgroup’ları ekleriz.


Resim-10

Her iki iSCSI port group’u da ekleriz


Resim-11

Gördüğünüz gibi iSCSI Storage’da oluşturulan 3 adet LUN’u ikişer path’den toplam 6 path üzerinden ESXi Host gördü.


Resim-12

LUN’u formatladıktan sonra datastore özelliklerine girerek manage path butonuna tıklarız ve path kuralını görebilir veya değiştirebiliriz.


Resim-13


Resim-14

Önemli not: Bu makale iSCSI Storage ayarlarını kapsamadığı için burada değinilmemiştir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İsmail Yılmaz, 1981 yılında doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Yalova’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Çalışma hayatına Bursa’da başladı 11 yıldır kendi iş dallarının öncü firmalarda görev aldı. Şu anda Bilge Adam Kurumsal’da Sunucu ve Veri Depolama biriminde danışman olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: VCP3/4/5, MCSE NT4.0

Yorum Yap